| cangurus a întrebat:

Salutare,din ce se da bacul la filologie si stinte sociale? care-i diferenta?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La "Filologie"/"Ştiinţe Sociale" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Istorie!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Diferenţa între specializări este la materii/nr de ore şi la materiile la care dai teze!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

La "Filologie" dai următoarele teze :
"* Teza la Limba si literatura romana
* Teza la Limba moderna 1
* Teza la Istorie/ Geografie (la alegere)
* Teza la Limba latina (la seral si frecventa redusa la clasa a XIII-a se sustine la Stiinte socio-umane)" - SURSA :
http://www.isjbn.ro/upimg/MEN%2062281-11102013%20Discipline%20TEZE.PDF

La "Ştiinţe Sociale" dai următoarele teze :
"* Teza la Limba si literatura romana
* Teza la Limba moderna 1
* Teza la Istorie/ Geografie (la alegere)
* Teza la Stiinte socio-umane (Logica la clasa a IX-a, Psihologie - clasa a X-a, Economie sau Sociologie - clasa a XI-a, Filosofie - clasa a XII-a si a XIII-a)" - SURSA :
http://www.isjbn.ro/upimg/MEN%2062281-11102013%20Discipline%20TEZE.PDF

| LadyLilith a răspuns:

Cand am terminat eu la stiinte sociale se dadea din: limba romana si limba engleza sau franceza la oral, iar la scris limba romana, istorie sau geografie, sociologie sau logica sau economie sau psihologie, matematica sau limba engleza sau franceza sau sport.
La filologie nu se dadea bacul din sociologie, psihologie, economie sau logica. Ei aveau mai multa treaba cu latina, engleza, franceza si germana. Acum, ca s-a schimbat asa de mult sistemul de invatamant, nu mai stiu din ce se da bacul, dar materiile "existentiale" tot acestea sunt la ambele profiluri.