| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, imi puteti spune daca e posibil urmatorul lucru :

- Dupa ce termin anul acesta (2014-2015) clasa 10, am sa intru a 10.

- Sa iau o pauza dupa a 10 de un an, iar dupa acel an sa continui clasa 11?

tin sa precizez ca in 2015 februarie fac 17 ani... asta ar insemna ca in 2016 am sa am 18 ani.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se mai poate la cursurile de zi dupa 18 ani dar poti continua la seral sau frecventa redusa.

| AvalohAlyn a răspuns:

De putut se poate ca si eu am amanat cativa ani scolari dar din motive medicale.Dar sa stii ca daca depasesti varsta de 18 ani nu te mai poti inscrie la liceu decat la forma de seral sau frecventa redusa. Poti face o cerere de retragere cand vrei sa te retragi sau mai bine de amanare in care sa precizezi si un motiv bine intemeiat in cerere si apoi o aproba directorul.De putut se poate insa oricum tot tu pierzi un an.happy

| wolder a răspuns:

Nu intrerupe scoala ca nu o mai faci apoi.

pierzi un an ce rost are cu cat termini scl mai repede cu atat mai bine

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate să te "retragi" un an DUPĂ absolvirea celor 10 clase din învăţământul obligatoriu!

Dar, pentru a evita orice problemă privind reînmatricularea, TREBUIE să te înscrii în clasa a 11-a, apoi, la începutul anului şcolar, trebuie să depui la Secretariatul liceului o Cerere de Retragere ( formulată & semnată de tine + de un părinte/tutore legal şi adresată directorului )!

"Art. 150. - (1) Calitatea de elev inceteaza in urmatoarele situatii:
d) la cererea scrisa a elevului major sau a parintelui/tutorelui legal, caz in care elevii se considera retrasi;

Art. 92. -...
(4) Elevii repetenti, retrasi sau exmatriculati cu drept de reinscriere, din invatamantul de zi, se pot reinmatricula, la cerere, la acelasi nivel, ciclu de invatamant si, dupa caz, ruta de profesionalizare, la invatamantul de zi, in urmatorii 2 ani consecutivi, redobandind calitatea de elev." - SURSA = R.O.F.U.I.P. de la linkul :
http://www.isjcta.ro/......v_2012.pdf

Toate cele bune.

| Legend123 a răspuns:

Du-te ma la scoala ce pauze sa faci Doamne ce gandire aveti..nu te mai primeste dupa la scoala ai decis sa te lasi de scoala pentru acel an te-ai lasat de tot BAFTA