| Daniel7799 a întrebat:

Scuzati categoria, dar nu stiu unde m-as incadra mai bind cu aceasta intrebare. Deci: daca Guvernul da o ordonanta de urgenta, aceasta trebuie semnata de presedinte, sau intra direct in monitorul oficial?
Funda.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ordonantele (OG) si ordonantele de urgenta (OUG) nu trebuie semnate de Presedinte si intra in vigoare dupa publicarea in M.Of.
Doar legile de aprobare sau respingere a acestor ordonante, adoptate de Parlament, trebuie promulgate de Presedinte.