| voxis12 a întrebat:

Salutare, TPU! Anu' acesta sunt clasa a 8-a și urmez să merg la profilul economic. Aș dori să știu la ce se dă teză și la ce se dă BAC ca să mă pregătesc încă de la început. Mulțumesc fiecăruia care o să răspundă.

Răspuns Câştigător
| 6684464 a răspuns:

Salut.
In clasele 9-10 vei da teze la romana, mate, engleza/franceza/germana/ce limba straina principala (L1) faci tu.

In clasele 11-12 vei da teze la romana, mate, economie.

Bacul il vei da la romana, mate, o limba straina aleasa de tine dintre L1 si L2 si la inca o materie la alegere intre geografie, logica/psihologie, economie.
Competentele pentru bac sunt : atestatul pe profil, L1/L2(la alegere), proba orala la romana.

Acum un sfat : NU aplica la un liceu economic! Nu o sa te ajute la nimic daca nu ai talent si pasiune pentru economie, iar oamenii din domeniul asta nu prea mai sunt cautati!
Daca ai pasiune pentru domeniul IT sau pentru sport atunci aplica pentru un profil mate-info sau sportiv! O sa te ajute mult, mult mai mult.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......multumesc/

Vezi detalii despre BAC-ul după legea nouă în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......iam-ca-se/

Toate cele bune!

| andreas2000 a răspuns:

Salutare,vei da teza asa:romana, matematica(M2) si limba straina engleza sau franceza.
Bacul il vei da din:romana-oral si scris-Matematica(M2)
Engleza
Materie la alegere din:economie/geografie/logica/psihologia.
Succes.