| Rus_Rares_1995 a întrebat:

Salutare TPU de curand am gasit urmatoarea problema si nu i-am gasit nici cum o rezolvare."Alex imi da 50 lei imprumut, cosmin imi da tot 50 lei, eu imi cumpar o geaca cu 97 lei.un leu il dau inapoi lui alex, un leu il dau lui cosmin iar un leu imi ramane mie cati bani trebuie sa le mai dau inapoi? faza e ca dupa ce aduni 49+49=98 si mai pun leul meu care fac 99 dispare un leu. unde a disparut?

8 răspunsuri:
| VladGH a răspuns:

Trebuie sa aduni 49, 50 cu 49, 50 ca doar ai ramas cu un leu. Doar nu ai dat pe giaca 98 ci ai dat 97.

| zuzualina a răspuns:

97lei geaca+1 leu Alex+1leuCosmin+1leu al meu=100

| AOLEVRIC a răspuns:

Poi vine, 1 leu la cosmin, 1 leu la alex. Trebuie sa le mai dai cate 49 fiecaruia. Dar geaca 97+1 = 98 lei, si cu 2 lei care le-ai dat 100 de lei.

| Rus_Rares_1995 explică (pentru AOLEVRIC):

Frate din 97 de lei care au fost geaca raman 3 lei, un leu il dai la alex, iti mai trebuie sa iimai dai 49 si un leu lui cosmin care trebuie sa ii mai dai 49, si un leu ramane tie, adunati 49 cu 49 fac 98 si cu leul de la mine 99 un leu a disparut

| AOLEVRIC a răspuns (pentru Rus_Rares_1995):

Bai, "frate", daca nu intelegi nu mai comenta. O zi buna!

| 2Dragos2 a răspuns:

Pai nu ai de ce sa aduni leul tau
tu dupa ce ai dat cate un leu la fiecare mai ai de dat in total 98(49+49)
leul ala al tau nu mai intra la datorii
daca vrei sa faci un calcul sa ajungi la 100 lei vine asa 97(geaca) +1(al tau) +2(alex,cosmin)=100lei
sper ca ai inteles big grin

| irina1999moldovachisinau a răspuns:

Pai daca ai dat la fiecare cite un leu, inseamna ca trebuie sa le dai la fiecare cite 49 ceea ce in total face 98. Plus doi lei sunt aceia care le-ai intors. Iar tu ramai cu un leu in plus.

| AleaIactaEst a răspuns:

Pf, ce problema... Sigur nu ai luat-o dintr-un manual de cls. XII M1? Cei drept, 49 + 49 = 98 lei, insa uiti ca le-ai dat fiecaruia inca 1 leu, deci 98 + 2 = 100 lei. Acel leu ramas dupa cumpararea gecii intra in cei 98 de lei pe care ii dai.