| TheLastLemon a întrebat:

Sunt clasa a XI-a profil real M-I și mă îngrijorează puțin bac-ul la Română.
Nu e că nu-l iau,dar vreau și o notă mare,iar pentru asta trebuie mult învățat,iar eu deja am mult la Mate, unde vreau 9+, competențele digitale și Biologia de clasa a 9/10-a pe care o reiau.
Vreau să simplific puțin lucrurile,și am găsit câteva metode,cum ar fi doar învățarea operelor și structura unui text (pentru fiecare,rezumat/caracterizare/etc).
Vreau să știu un lucru:
Când primești subiectul,și scrie să caracterizezi un personaj dintr-o nuvelă/roman,etc, unde sunt 2 nuvele/2 romana/2 basme(nu e cazul),putem să învățăm doar acea operă care ne place?
E o întrebare banală,cam ciudată, dar...

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Daca esti sigur/a ca nu cere sa faci o comparatie dintre doua personaje din nuvele diferite, sau daca nu numesc ei o nuvela...

| TheLastLemon explică (pentru WhiteLife):

Deci învăț tot, mai mult sau mai puțin...

| WhiteLife a răspuns (pentru TheLastLemon):

Inveti sau nu pe nota tawinking Poti sa intrebi o profesoara (de la clasa sau ore) daca se poate face cum vrei tu. Profesorii care corecteaza lucrari de BAC stiu mai bine ce pot sa-ti dea si ce nu.

| TheLastLemon explică (pentru WhiteLife):

Mi-e puțin urât să o întreb tocmai pe ea. Oricum eu pun întrebări zilnic, una nu strică...mulțumesc pentru răspuns, ținând cont că e singurul...succes!