| Bartulov a întrebat:

Vreau niste raspunsuri clare, sunt in clasa a 9-a, am aproximativ 60 de absente din motive personale, nu am pentru toate motivare, ati putea va rog frumos sa-mi spuneti ce o sa pot pati din cauza lor?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Da, nu uita sa dai fundawinking

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic o sa ti se scada punte la purtare

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Art. 64. - Sunt declarati amanati, semestrial sau anual, elevii carora nu li se
poate definitiva situatia scolara la una sau la mai multe discipline de
studiu/module din urmatoarele motive:
a) au absentat, motivat sau nemotivat, la cel putin 50% din numarul de ore de
curs prevazut intr-un semestru la disciplinele respective. Consiliul clasei, cu
acordul profesorului care preda disciplina respectiva, poate decide incheierea
situatiei scolare a elevilor care absenteaza motivat, din cauza unor afectiuni
grave, mentionate ca atare in documente medicale, sau din alte cauze, pe care
consiliul clasei le apreciaza ca fiind justificate, cu conditia ca dupa revenirea la
scoala acestia sa participe regulat la cursuri si sa poata fi evaluati. Deciziile
luate in aceste cazuri se mentioneaza intr-un proces-verbal, care ramane la dosarul
care contine anexele proceselor-verbale ale consiliului profesoral;
Art. 94. - (1) Absentele datorate imbolnavirii elevilor, bolilor contagioase din
familie sau altor cazuri de forta majora, dovedite cu acte legale, sunt considerate
motivate.
(2) Motivarea absentelor se efectueaza pe baza urmatoarelor acte:
a) adeverinta eliberata de medicul cabinetului scolar sau de medicul de familie
si avizata de medicul scolar (daca exista);
b) adeverinta/certificat medical eliberata/eliberat de unitatea sanitara, in
cazul in care elevul a fost internat in spital, avizata/avizat de medicul scolar
(daca exista);
c) cererea scrisa a parintelui/tutorelui legal al elevului, adresata directorului
unitatii de invatamant si aprobata de acesta in urma consultarii cu
dirigintele/invatatorul clasei.
(3) Motivarea absentelor se face de catre invatator sau diriginte, in ziua
prezentarii actelor justificative.
(4) In cazul elevilor minori, parintele/tutorele legal are obligatia de a
prezenta personal dirigintelui actele justificative pentru absentele copilului sau.
(5) Actele pe baza carora se face motivarea absentelor vor fi prezentate in termen de maximum 7 zile de la reluarea activitatii elevului si vor fi pastrate de
catre invatator/diriginte pe tot parcursul anului scolar.
(6) Toate adeverintele medicale trebuie sa aiba viza cabinetului care are in
evidenta fisele medicale/carnetele de sanatate ale elevilor.
(7) Nerespectarea termenului prevazut la alin. (5) atrage, de regula, declararea
absentelor ca nemotivate.
(8) La cererea scrisa a unitatilor de invatamant in care este organizat
invatamant sportiv sau a structurilor nationale sportive, directorul poate aproba
motivarea absentelor elevilor care participa la cantonamente si la competitii de
nivel local, national si international, cu conditia recuperarii materiei, in vederea
incheierii situatiei scolare.
... Art. 125. - (1) Preavizul de exmatriculare se intocmeste in scris de diriginte si
director, pentru elevii care absenteaza nejustificat 20 de ore la diferite
discipline de studiu sau 15% din totalul orelor de la o singura disciplina/un singur
modul, cumulate pe un an scolar, si se inmaneaza sub semnatura parintelui/tutorelui
legal sau elevului, daca acesta a implinit 18 ani.
(2) Sanctiunea se aplica elevilor din sistemul de invatamant liceal, postliceal
si profesional, cu exceptia elevilor din invatamantul obligatoriu.
(3) Sanctiunea se consemneaza in registrul de evidenta a elevilor si in catalogul
clasei si se mentioneaza in raportul consiliului clasei la sfarsit de semestru sau
de an scolar.
(4) Sanctiunea este insotita de scaderea notei la purtare.
Art. 126. - (1) Exmatricularea consta in eliminarea, pana la sfarsitul anului
scolar, a elevului din unitatea de invatamant in care acesta a fost inscris.
(2) Exmatricularea poate fi:
a) exmatriculare cu drept de reinscriere in anul urmator in aceeasi unitate de
invatamant si in acelasi an de studiu;
b) exmatriculare fara drept de reinscriere in aceeasi unitate de invatamant;
c) exmatriculare din toate unitatile de invatamant, fara drept de reinscriere,
pentru o perioada de timp.
Art. 127. - (1) Exmatricularea cu drept de reinscriere in anul urmator in aceeasi
unitate de invatamant si in acelasi an de studiu se aplica elevilor din invatamantul
secundar superior, din anul de completare si din invatamantul postliceal, pentru
abateri grave, prevazute de prezentul regulament sau apreciate ca atare de catre
consiliul profesoral al unitatii de invatamant.
(2) Sanctiunea se aplica si pentru un numar de cel putin 40 de absente
nejustificate din totalul orelor de studiu sau cel putin 30% din totalul orelor la o
singura disciplina de studiu/un singur modul, cumulate pe un an scolar.
(3) Sanctiunea se aproba in consiliul profesoral, la propunerea dirigintelui,
prin consultarea directorului. Daca motivul sanctionarii il reprezinta absentele
nejustificate, aprobarea este conditionata de emiterea preavizului de exmatriculare.
(4) Sanctiunea se consemneaza in registrul de procese-verbale ale consiliului
profesoral, in catalogul clasei, in registrul de evidenta a elevilor si in registrul
matricol.
(5) Sanctiunea se comunica parintelui/tutorelui legal si elevului, daca acesta a
implinit 18 ani, in scris, sub semnatura, de catre dirigintele clasei.
(6) Sanctiunea este insotita de scaderea notei la purtare sub 6, 00.
Art. 131. - Pentru toti elevii din invatamantul preuniversitar, la fiecare 10
absente nejustificate pe semestru din totalul orelor de studiu sau la 10% absente
nejustificate din numarul de ore pe semestru la o disciplina/modul, va fi scazuta
nota la purtare cu cate un punct." - SURSA = R.O.F.U.I.P. de la linkul :
http://www.isjcta.ro/......v_2012.pdf

Toate cele bune.

| Andreea555012 a răspuns:

Pentru fiecare 10 absente ti se scade 1 punct la purtare, acum depinde cate absente ai motivate, dacă ai peste 40 absente nemotivate rămâi repetent Ai grija ce faci cu ele.

| Chiperi a răspuns:

Salut, sunt foarte multe absente ele pot duce la pierdere alocatie, lucrarea parintilor in folosul comunitatii, scaderea punctelor de purtare. Daca continui tot asa poti ajunge sa fii chiar sa nu mai treci scoala sau mai rau sa fii exmatriculat. Poti sa te duci la
diriginta/dirigintele si sa te rogi putin ca ai avut probleme personale. PS: ca sa fie cat mai real poti sa iti iei si parintii la diriginta.winking

| Bartulov explică (pentru Chiperi):

Cu tata sunt mana in mana, el se duce pentru orice si o si minte daca vreau, dar mie mi problema, ca acuma daca ma duc la un doctor care iar sunt mana in mana si imi face motivari false, si ii i le duc la doamna diriginta, mi le motiveaza?

| Chiperi a răspuns (pentru Bartulov):

Teoretic ar trebui sa motiveze dar sigur o sa se prinda ca sunt multe zile daca erau 10-15 zile mergea schema. big grin Dar poti incerca

| Bartulov explică (pentru Chiperi):

Poate, poate cred ca s-ar intelege daca ar veni tata gen "Stiti... probleme mari, care nu vrea sa le spuna nimanui, uitati aici niste motivari, le-ati accepta?" sau macar ceva de genu. laughing

| Bartulov explică (pentru bursuc001):

Mi-a dat nota 3 la purtare cu cerinta sa nu fac in semestrul doi douazeci de absente. -_-

| bursuc001 a răspuns (pentru Bartulov):

Da, nu uita sa dai fundawinking

| dassy a răspuns:

Pai. Nu poți sa treci clasa dar diriginta/dirigintele tău poate sa ți le motiveze curând dacă îi spui de ce ai lipsit!