| lucianos222 a întrebat:

Uite, eu am o mica-mare problema in legatura cu examenul de capacitate din clasa 8. Mie mi-e foarte teama de examenul de la matematica. Deci am vazut subiectele, sunt prost bata. Nu stiu ce sa fac, intr-adevar alea mai usoare le rezolv, dar alea de la subiectul 2-3, sunt invincibile pentru mine. Imi tot fac tot felul de ganduri proaste. "Offf, urmeaza examenul si nu stiu nimic, nu o sa intru la un liceu bun, parintii or sa ma certe", intelegeti voi. Eu si la teste ma emotionez de nu mai stiu nimic, dapai la examen? La limba romana nu am probleme deloc, o inteleg si imi place, dar matematica... las-o balta. Mie mi-e frica mai tare de geometrie, fiindca niciodata nu am inteles-o. Algebra o stiu cam de un 7-8 poate chiar si 9, dar la geometrie sunt de un 5-6. Imi puteti da niste sfaturi? Sa ma linistiti. Ma tot bate gandu` asta ca nu o sa iau examenul la mate, adica nu mi-e ca nu o sa-l iau, dar o sa il iau cu nota mica, gen 5. Sunt stresat din cauza asta. Dau funda celui mai amplu si mai "linistitor" raspuns. Mersii!

Răspuns Câştigător
| gingergirl1 a răspuns:

Nu vreau sa te sperii dar NU te baza pe ce sti la romana! Sti de ce? Pentru ca asta am facut eu la examen *sunt a 9awinking Am luat o nota foarte mica in comparatie cu ce nota ma asteptam eu sad [a fost poveste luuunga, ma incurcasem, facusem un "semn" din greseala si a trebuit sa transcriu lucrarea, si nu am mai avut timp si doamne prin cate emotii am trecut eu atunci laughing Da, in fine, sincer la romana nu prea am lucrat, m-am bazat pe ce stiu ^o singura ora de meditatie am facut^ *nu de alta am crezut ca ma descurc ...In fine, intrebarea era despre mate laughing
CREDE-MA ca poti recupera(si tine minte, SUNT SIGURA, ca examenele de anul viitot vor fi mai usoare decat cele de anul acestawinking *nu de alta, dar au fost destule reclamatii.
Bun. Eu am lucrat foarte mult la mate, in special cu cateva luni inainte de examen. Si am luat o nota aceptabila laughing ^meditatoarea mea avea pretentia la un 8-8.50, dar eu m-am multumit si cu un 6.50 laughing
Bun, prin muuulta munca o sa ajungi sa intelegi! Invata bine, bine formulele la geometriewinking Mda, pai in rest ce sa iti mai spun? STIU prin ce treci laughing Eu una incepusem sa visez numai functii si formule, in orice caz, nu te panica, roag-o pe profesoara ta sa iti explice unde nu sti si etc (o sa aprecieze daca vede ca vrei sa invetiwinking
P.S : Daca nu o sa intrii unde vrei tu, keep calm, te poti transfera laughing Dar ai grija sa fie profile asemanatoare, ca sa nu dai diferente
Bafta in continuare si scuze daca te-am plictisithee hee

| lucianos222 explică (pentru gingergirl1):

Stai linistita, nu m-ai plictisit deloc. Raspunsul tau chiar m-a "calmat" laughing Iti multumesc pentru sfaturi. Esti o scumpa :*

| gingergirl1 a răspuns (pentru lucianos222):

Vaii, mersii happy
Daca mai ai intrebari, raspund cu placere laughing Sunt trecuta prin renumitul an "de chin" laughing)) ^oricum, sa vezi ce frumos o sa fie la sfarsit, o sa faceti banchetul, o sa va scrieti pe tricouri si sa nu uitam de "raurile" de lacrimihee hee

| lucianos222 explică (pentru gingergirl1):

Eu iti multumesc happy
Deabia astept si eu banchetul laughing

11 răspunsuri:
| DanielVălean a răspuns:

La fel sunt si eu... Clasa a 8-a, matematica e materia cea mai urata pentru mine, sper sa scot un 6, iar apoi sunt relexat. Sfatul meu pentru tine e sa fii optimist si sa incerci sa faci niste meditatii, sa-ti explice lectiile care nu le stii, atat cat sa iei examenul.

| diablo2 a răspuns:

Trebuia sa invatati happy nu sa stati toata ziua pe facebook si pe whatsapp straight face partea de geometrie e cea mai usoara acolo sunt doar teoreme si calcule putine happy

| lucianos222 explică (pentru diablo2):

Pai cum sa iti spun? In primul rand nu ma cunosti. In al doilea rand eu am facut contul de facebook cam de vreo 6-7 luni, iar cont de WhatSapp nu am, nici nu prea am auzit de el. Crede-ma, invat. Media generala mi-a iesit 9.43, dar matematica nu o inteleg. Zici ca sunt batut in cap.

| Ely3434 a răspuns:

Hei :* Mai praf decat am fost eu nu ai cum sa fii. Eu am avut in a 5-a si a 6-a un profesor care a iesit la pensie, ii era sila si sa mearga, era depasit cu totul de materie. Mi-am mai revenit acum pentru ca am o profesoara buna, dar la inceputul anului cand a vazut ca nu stim nici ce inseamna m(< ABC ) de exemplu, s-a luat cu mainile de cap laughing Aveam 3 teme in tot anul, si pe acelea cine le facea daca nu le corecta? Poti face meditatii, dar pentu ca te-ai trezit cam tarziu, poti sa faci de 2 ori pe saptamana ca sa recuperezi mai repede. Iti urez succes si numai bine :*

| lucian69 a răspuns:

Salut, si eu tot din cauza la mate nu am intrat in examen, deci daca vrei sa iei o nota peste 5 (si 5 e bine daca il iei) dupa ore sau in timpul orei de mate daca nu intelegi ceva intreab-o pe profa de mate ca de aia e platita. Bafta!

| SzidySzidonia a răspuns:

Bine ai venit in echipalaughing, stai linistit, eu trebuie sa dau examenul din romana, mate, maghiara si engleza ..Calm down, eu ma credeam bata din mate pana azi laughing profa ne-a corectat lucrarile si am luat 10 si nici nu a fost usor, umblu la meditatii de 2 ani, iti sfatuiesc sa mergi si tu, chiar ajuta.

| lucianos222 explică (pentru SzidySzidonia):

Asa m-am gandit si eu. Dar o sa ma duc la niste meditatii din semestrul 2. Mersi pentru raspuns. happy

| Suciu_Denisa_2000 a răspuns:

Sie eu sunt tot pe a8a si exact asa stresata eram ei eu pan saptaman trecuta. Cand am inceput sa pun intrebari la ore care sa ma ajute sa inteleg cat de cat geometrie si mi-am dat seama ca nu e chiar asa de grea precum pare laughing) Eu zic sa nu te stresezi pentru ca nu merita, oricum mai este ceva timp pana atunci. Daca la roman sti si o sa iei nota cat de cat mare o sa compeseze o nota mai mica la matematica si o sa iasa ceva bun laughing. Si daca o sa iei note mici la primele simulari incearca sa mergi la niste miditati pentru ca poate asa o sa intelegi mai bine :* Sper ca ti-am fost de ajutor :*