| andreiboss31 a întrebat:

Stie cineva cat e bursa de studiu si cand se da de obicei? Difera in functie de bugetul orasului sau cum?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Ordinului MECTS nr. 5576/2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.9.(1) Bursa de studiu se acordă elevilor care provin din familii cu un  venit lunar mediu pe membru de familie pe ultimele 3 luni cel mult egal cu salariul minim pe economie şi care îndeplinesc simultan condiţiile: au media generală peste 7, 00 şi nota 10 la purtare în semestrul anterior celui în care se acordă bursa.
  (2) Bursele de studiu sunt revizuite semestrial, în funcţie de modificările intervenite în veniturile nete lunare ale familiei şi în situaţia şcolară a elevilor.
  ART.10. Bursele de studiu se acordă începând cu semestrul al II-lea, pentru  elevii aflaţi în clasele de început ale învăţământului gimnazial, liceal sau profesional, respectiv începând cu semestrul I, pentru elevii aflaţi în celelalte clase ale învăţământului gimnazial, liceal sau profesional.
ART.20.(1) Criteriile specifice de acordare a burselor de performanţă, a  burselor de merit, a burselor de studiu şi a celor de ajutor social se stabilesc anual în consiliile de administraţie ale unităţilor de învăţământ, în limitele fondurilor repartizate şi în raport cu integralitatea efectuării de către elevi a activităţilor şcolare.
  (2) Nu pot constitui criterii de acordare/neacordare a burselor: religia, rasa, sexul, apartenenţa politică a elevului sau a familiei acestuia, apartenenţa la organizaţii legal constituite, studiile efectuate în străinătate, precum şi accesul la burse din alte surse."
Bursa de studiu, dupa acordare, se da in fiecare luna si cuantumul ei este in functie de suma acordata cu aceasta destinatie pentru fiecare scoala si numarul de elevi ce indeplineste conditiile de acordare.

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cuantumul burselor şi data la care se acordă DIFERĂ de la o localitate la alta ( este în funcţie de bugetul alocat )...
Vezi alte detalii despre burse în Metodologia de la linkul :
http://www.isj.gl.edu.ro/......0ELEVI.pdf

Toate cele bune!