| MadagasHardwell a întrebat:

Stie cineva ce semnificatie are numele Brooklyn?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

La prima vedere, pare o combinatie intre substantivul ''brook'', insemnand ''izvor'', si des intalnitul sufix de nume ''lyn''. Dar aparentele inseala. Statul NY si portiuni din alte state au fost colonie olandeza, si multe toponime sunt de origine olandeza. Iar Brooklyn a fost numit dupa orasul Breukelen din Olanda.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este un cartier din New York.

| MihaiEminescu666 a răspuns (pentru darrio2007):

Bravo, frate.

| darrio2007 a răspuns (pentru MihaiEminescu666):

Aplauze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iti zic ca am fost personal in US. Am vizitat cam....hmm. Nu vreau sa crezi ca ma laud. Am vizitat multe acolo si nu numai statul NY.

in 2013 am aterizat pentru prima si ultima data in Brooklyn. Zici ca este Ferentari, plus ca in Brooklyn sunt multi oameni de culoare. Ce mai. Tot cartierul este plin de negri. Cobor din metrou si esti masurat din cap pana in picioare. Capete intoarse, grupuri de negri care se opresc din mers si se uita dupa tine. Multe fite si figuri, smecheri, c*rve, fete dubioase. Bine, poate exista si zone bune ale acestui cartier. Dar iti zic ca eu am aterizat in zona cea mai urata si a fost ultima data cand am pasit in acest cartier. Am avut ocazia sa ajung de mai multe ori la New York, dar nu am trecut niciodata mai departe de podul Brooklyn.

Iar pentru cei care vor sa viziteze NYC. Sfatul meu este sa se rezerve pana la capatul lui Brooklyn Bridge. Eu unul va spun sincer ca m-am temut pentru siguranta mea vazand atatia uitandu-se urat. Parca toti vroiau sa transmita un mesaj : CE CAUT EU ACOLO?

Bine, m-am plimbat si prin Harlem unde majoritatea erau de culoare. Dar nu s-a intamplat precum in Brooklyn. Hmm, acum depinde si pe unde alegi sa te plimbi.

| adeadeliina a răspuns:

El a intrebat altceva laughing a intrebat ce semnificatie are numele, nu ce este el ca si oras.

| anonim_4396 a răspuns (pentru adeadeliina):

Brooklyn este cartier, nu oras. Si chiar nu stiu ce semnifica numele. Ne spui tu?

| adeadeliina a răspuns:

Nici eu nu stiu, dar ti-am tradus intrebarea ca tu nu ai inteles-o.winking poate daca tot ai fost acolo, stii si ce semnificatie are numele CARTIERULUI, scuza-ma big grin