| eXtreme21 a întrebat:

Ştie cineva cum se face admiterea la ASE anul ăsta? Se dă examen de admitere sau pe baza mediei de la bac şi a eseului motivaţional?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

" 1. Care este modalitatea de admitere la ASE?

Admiterea la ASE în 2014 la facultate (ciclul licenţă) se face prin concurs, pe baza mediei de la bacalaureat şi a unui eseu motivaţional notat cu admis/respins.
Este indicat să se urmeze structura eseului postată pe site la Anexa I din Metodologia de admitere la programele de studii universitare de licenţă iar eseul să fie semnat şi datat (Anexa I).
Pentru facultăţile cu predare în limbi străine se susţine iniţial o probă de competenţă lingvistică eliminatorie pentru programele respective de studiu, notată cu calificativul admis / respins.
Pentru calificativul admis este necesară acumularea a minim 50 de puncte din 100 posibile.
Candidaţii admişi la proba de competenţă lingvistică sunt ierarhizaţi conform mediei de la bacalaureat." - SURSA :
http://www.ase.ro/admitere2014/licenta.asp?metodologie=3

Toate cele bune.

| eXtreme21 explică (pentru bursuc001):

Asta era, mersi!

| bursuc001 a răspuns (pentru eXtreme21):

Cu plăcere!

O seară frumoasă.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Uita-te pe site-ul oficial al ASE la care vrei sa mergi, la Admiterea 2014 si afli toate informatiile de care ai nevoie.

| eXtreme21 explică (pentru Ioandelasal):

De ce crezi că mai întrebam aici dacă puteam să văd acolo? Tocmai, că nu prea am găsit pe site-ul lor!

| Ioandelasal a răspuns (pentru eXtreme21):

Nu exista sa nu gasesti, precis n-ai cautat atent. Si la care ASE vrei sa mergi?

| eXtreme21 explică (pentru Ioandelasal):

Academia de Studii Economice din București - Facultatea de Finante, Asigurari, Banci si Burse de Valori