| Nikolaus a întrebat:

Stiti vreun site cu sinus, cosinus, tangenta si cotangenta pentru unghiurile de la 0 la 180 de grade(sau macar pana la 90)? Nu numai unghiurile uzuale, gen 30, 45, 60 ca alea le stie si ala din clasa a 5-a pe de rost, ci toate unghiurile ( gen 13, 14, 26,33 de grade).

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

Google e tare avansat.
uite aici un calculator ce iti calculeaza toate valorile pentru toate tipurile de functii trigonometrice
http://planetcalc.com/307/

1 răspuns:
| Danzell a răspuns:

Iar daca esti curios incearca sa gasesti toate valorile alea folosind Microsoft excel
formula e in mare asta:
=SIN(RADIANS(30))
prima data bagi functia, gen sin, cos, tan, cot.

iar a doua functie converteste unghiul in radiani (pentru ca excel calculeaza functiile in radiani)

si valoarea