| RoxanaRR a întrebat:

Sunt la filologie intensiv engleza, imi puteti spune care sunt cartile de citit pentru Bac.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta ar trebui să o facă profesorul la începutul anului şcolar. Dar să nu spui că-s băiat rău fac un efort să ţi le scriu:
1.Revista "Dacia literară"
2."Malul Siretului" de Vasile Alecsandri
sau "Alexandru Lăpuşneanul" de Costache Negruzzi
3."Povestea lui Harap-Alb" -Ion Creangă
4."Revedere"; "Dorinţa";"Floare Albastră";"Luceafărul";"Odă"; -Mihai Eminescu.Aici trebui să ştii cel puţin 2 poezii.
5."Moara cu noroc" -I.Slavici
6."O scrisoare pierdută" -I.L. Caragiale
7."Plumb";"Lacustră";"Decor";"De iarnă";"Nocturnă"; -George Bacovia. Învaţă una din ele.
8."Ion"-L.Rebreanu
9.Enigma Otiliei-G. Călinescu
10."Ultima noapte de dragoste, Întâia noapte de război";"Patul lui Procust"- C.Petrescu
11."Maitreyi"-M Eliade
12."Testament";"Flori de mucigai"-T.Arghezi
13."Eu nu strivesc corola de minuni a lumii";"Lumina";"Gorumul"; -L.Blaga
14."Baltagul"-M.Sadoveanu
15."Moromeţii"-M.Preda
16."Ioana"-M. Sorescu

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sau dacă-ţi vine mai uşor:
http://www.ebacalaureat.ro/cat/4/67/1/0/Romana+Lectii