| Cristina_Andreea_2000 a întrebat:

Timpurile limbii franceze ..cum se formează

Răspuns Câştigător
| blueeyes31 a răspuns:

La prezent se conjuga verbele si se adauga terminatiile specifice fiecarei grupe de verbe.
Passe compose: S + etre/avoir la prezent + participiul vb de conjugat. Etre este pentru verbe reflexive si de miscare
Imparfait - S + radicalul verbului de la forma de prezent a pers I plural + terminatii
Plus-que-parfait S+ etre/avoir la imperfect + participiul vb de conjugat
Futur proche: S+ vb aller conjugat la prezent + vb de conjugat la infinitiv
Futur - S + radicalul de viitor al vb + terminatii
Cond prezent: S+ radicalul verbelor de la viitor + terminatii de imperfect

1 răspuns:
| Ibrahimovic a răspuns:

Care timpuri? Sunt multe. laughing