| Diananero a întrebat:

Tocmai am desfăcut o baterie. Am văzut pe internet că în interiorul lor se află 5 baterii din acelea mici şi am vrut să mă conving.
Dar, am găsit altceva. O substanță neagră. Ce este şi ce face?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ce ai desfacut tu este o baterie zinc-carbon. Acea substanta neagra este carbune. Unele baterii sunt facute din mai multe baterii puse la un loc. Exemplu bateria 3LR12: http://www.tme.eu/ro/katalog/?art=BAT-3R12%2FG
care are in ea 3 baterii de 1, 5 V si obtinem o baterie de 4, 5 V.
Fiecare baterie are doua elemente, Zincul care se pune la polul negativ (da electroni) si carbunele la polul pozitiv (primeste electroni).

| Diananero explică (pentru Salontanul):

Mersi, Salontanule!

| Salontanul a răspuns (pentru Diananero):

Mersi si eu!

6 răspunsuri:
| AlexandrulS a răspuns:

Este destul de toxic acel carbune... spala-te bine pe maini daca l-ai atins ca nu este bine deloc! Bateriile nu prea le desfaci nici macar daca esti un expert ca pot exploda in mana si nu un simplu puf... Ai mare grija cu astea ca nu este de joaca!

| Diananero explică (pentru AlexandrulS):

Nu l-am atins, purtam două straturi de mânuşi. Le purtam ca să nu mă tai cu cuțitul când încercam să desfac bateria, dar se pare că mi-au folosit şi pentru altceva.
În finee, mersi pentru sfat.

| Danielmoraru390 a răspuns:

Nu crede tot ce scrie pe net
Substanta este carbon dar daca te vei juca vor putea sa apara si consecinte
Mersi funda

| Diananero explică (pentru Danielmoraru390):

Hey, îmi pare rău că mi-ai mulțumit degeaba, căci nu ți-am dat ție funda...; dar după cum ştii probabil, cel mai bun răspuns primeşte fundă.
Nu te superi, da?
★☆★☆★☆★☆★☆★