| Anto100 a întrebat:

TPU vreau sa stiu daca pot intra la mate-info cu 9, 80 romana si 7, 50 matematica? Asta, tinând cont ca in orasul meu anul trecut ultima medie de intrare a fost 8, 27 si am media 5-8 9,69.

10 răspunsuri:
| 141414 a răspuns:

Da, poti intra. Dar, cel mai bine, uita-te pe listele cu note, vezi al catelea esti pe oras si calculeaza. (De exemplu daca esti al 20-lea si sunt 3 clase de mate-info clar intri) Si sa te gandesti cati dinaintea ta nu merg tot acolo unde vrei tu, pentru a scadea numarul. Mult succes!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU avem de unde să GHICIM!

Media de admitere depinde de localitate/liceu/profil/specializare!
În general, variaţia este de +/- 0, 5 p până la 1 p faţă de mediile din anul anterior.

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

"Calculul mediei de admitere utilizate pentru admiterea în învățământul liceal pentru anul școlar 2016-2017 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a de liceu a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere;
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a".

Vezi detalii despre Evaluarea Naţională din 2016 în Ordinul nr. 5081/2015 de la linkul :
http://lege5.ro/......-2015-2016

http://subiecte2016.edu.ro/2016/evaluarenationala/legislatie/

Vezi detalii despre admiterea la liceu 2016 în Ordinul M.E.C.Ş. nr. 5082/2015 de la linkul :
http://lege5.ro/......-2016-2017

| AC4S4 a răspuns:

Mediile vor scadea anul acesta, cred ca ai sanse sa intri.

| Mihai1810 a răspuns:

Media ta va fi 8.91, iar dupa parerea mea mediile de admitere nu vor creste, deci ai sanse sa intri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa ai media de admitere 8, 91. Eu cred ca intrii. Asta o sa depinde si de ce note au ceilalti la examen. Daca sunt note mari, se intar mai greu, dar tu cred ca poti intra. Daca sunt note mici in general, intri lejer.

| stefyy234 a răspuns:

Am calculat, iar media ta de admitere este 8, 91 iar anul asta nu prea cred ca vor creste mediile de admitere de la licee. Deci da, ai sanse mari. In locul tau as incerca si la licee si mai bune, pentru ca ai media buna. Daca vrei mate-info, pune pe lista in ordine descrescatoare toate profilele de mate-info din liceul tau. Bafta si sa intri unde iti doresti!

| ChrystianSandu a răspuns (pentru stefyy234):

O sa fie destul de mari :*/

| UnAnonimFaraNume a răspuns:

Nu vreau sa te dezamagesc dar la romana ba se scade pe aspect, ba nu le convine cum ai argumentat, ba nu le place ce ai zis la secventa... Asa si eu dupa barem as lua exact 9, 80; dar realizez ca de fapt o sa iau mai putin, in jur de 9, 20 - 9, 40. Si crede-ma, in afara de aspect care e urat ce-i drept, am facut totul "ca la carte".

| Ioanarri a răspuns:

Incearca,nu ai nimic de pierdut!