| AvalohAlyn a întrebat:

Traian Basescu :" Scoala romaneasca scoate tampiti"

Cat are dreptate si cat nu are dreptate?

Scoala romaneasca daca nu este restructurata si revitalizata in viitorul apropiat risca "sa se scufunde".

Cand va fi scoala romaneasca la fel ca scoala din U.S.A pentru care am un mare respect si o mare apreciere?

La noi se merge pe principiul "Mult si prost" pe cand la americani pe "putin dar bun".

Sincer, ce credeti despre actualul sistem de invatamant din Romania?

Trebuie restructurat si schimbat din temelii?

Răspuns Câştigător
| Florentina_7104 a răspuns:

Eu una sunt partial de acord cu aceasta afirmatie.Si am sa explic de ce.Din pacate in Romania se invata cu adevarat in scolile/liceele bune sau de prestigiu unde profesorii cu experienta aleg sa predea ca sa nu isi bata capul.De aici nu cred ca vor iesi niciodata tampiti avand in vedere nivelul si oricat de prost ai fi, tot iesi cu ceva in urma absolvirii respectivei forme de invatamant.Scoala romaneasca se bazeaza mai mult pe memorare, intr-adevar.Dar acest lucru nu este intotdeauna rau, ba dimpotriva.Acest lucru a fost afirmat chiar de mai multi studenti la Cambrige. Daca scoala romaneasca ar fi proasta, nu am avea atat de multi studenti in strainatatea sau atatea oferte de munca in strainatate(aici ma refer in special la medici).In ceea ce priveste invatamantul in S.U.A, sincer sper ca noi sa nu ajungem in acel punct.Nu stiu ce te face sa afirmi ca la ei se invata "putin, dar bun", as fi curioasa daca mi-ai putea spune.Din propria experienta iti spun ca americanii se impart in doua categorii: una, majoritara care nici macar nu stiu cate state compun S.U.A si una formata din cativa oameni foarte inteligenti care s-au afirmat in domeniul lor si care majoritatea sunt cunoscuti si promovati.

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Și el a terminat școala românească și în cazul lui se vede rezultatul.

| Radu284 a răspuns:

Are extrem de mare dreptate.
Scoala romaneasca nu te pregateste pentru viata sau pentru o meserie. Te pregateste numai sa inveti ca un papagal cretin niste notiuni pe care poate nu le ve folosi niciodata, si pe care le vei uita, in cel mai bun caz. la sfarsitul anului scolar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.mediafax.ro/......i-10940851

Se refera la faptul ca multi prostovani nu stiu ce sa faca dupa ce termina scoala si aleg numai facultati care nu le asigura niciun viitor.