| qawsed a întrebat:

Trebuie sa invatam si dl goe + caract, popa tanda+caract, cainele si catelul, praslea cel voinic si merele de aur+caract si iarna pentru examenu la romana de luni?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca trebuie, pentru. ca s-ar putea sa carcterizam un personaj dintr-o opera studiata sau ceva de genu... macar sa ai o idee pentru fiecarewinking

| Dazzzie a răspuns:

Pai. la asta m-am gandit si eu si m-am panicat putin, insa in ultimii ani n-a dat nimic dintr'o opera studiata, a dat numai text la prima vedere, si nu cred ca dupa ce ca ne pune camere + supraveghetori si astea. o sa ne de'a sa facem arg/caracterizare dintr'o opera studiata, mi se pare o porcarie, le'am invatat in timpul anului, si totusi nu mai am nici cea mai vaga idee, insa sa speram ca ne pica text la prima vedere, mi se pare cel mai normal happy mult succes la examene si sper sa intri in liceul care dorestibatting eyelashes

| Anerol a răspuns:

Cred ca nu poti sa ingrasi porcu in ultimele zile, pentru ca-ti vei incarca memoria si apoi ti se vor invalmasi in cap.Si eu dau examenul si m-am pregatit pana astazi.Iar sambata si duminica vreau relaxare. Si oricum nu stii ce-ti pica la examen, va putea fi o poezie la prima vedere. Nu le invata ca s-ar putea sa le inveti degeaba. Succes!

| qawsed explică (pentru Anerol):

Nu ingras porcu, doar ca nu le am cu invatatu decat papagaliceste si le invat in week-end, succes pe 25 si 27laughingbig hug

| Anerol a răspuns (pentru qawsed):

Mersi,la fel.

| Lithium6941 a răspuns:

In general la Evaluare Nationala se da un text la prima vedere. Referindu-ne la Subiectul 1, speciile pe care trebuie sa le stii(adica teoria) sunt: pastelul, fabula, basmul, nuvela si schita. Nu are sens sa inveti ''pe de rost'' argumentarile si caracterizarile. Important este sa stii sa faci compuneri argumentative (sau altfel de compuneri de la subiectul 1. B) indiferent de text, care e la prima vedere! Baftawinking