| xooxMizzz a întrebat:

Un asistent medical generalist poate sa profeseze fara sa aiba diploma de bacalaureat?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Implicit, este NECESARĂ/obligatorie şi Diploma de BAC!

Ca o COMPLETARE la cele precizate de @Ioandelasal, voi menţiona următoarele :

Chiar dacă la înscrierea la Şcoala Postliceală de asistent medical generalist nu se cere ( în mod obligatoriu ) prezentarea/depunerea Diplomei de BAC, ai OBLIGAŢIA de a promova BAC-ul în cei 2-3 ani de cursuri postliceale şi de a OBŢINE Diploma de BAC!

În cazul în care nu promovezi BAC-ul şi nu obţi Diploma de BAC, atunci NU ţi se va da o Diplomă/Certificat de asistent medical generalist sad

Evident, fără acea/acel Diplomă/Certificat de asistent medical generalist, NU vei putea profesa!

Despre Facultate nici NU mai discutăm deoarece este OBLIGATORIU să ai Diploma de BAC în momentul înscrierii la examen.

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 144/2008, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 12
  (1) Profesia de asistent medical generalist, moaşă şi asistent medical se exercită pe teritoriul României de persoanele prevăzute la art. 1, care îndeplinesc următoarele condiţii:
  a) sunt posesoare ale unui titlu oficial de calificare de asistent medical generalist, moaşă şi, respectiv, asistent medical;
  b) nu se găsesc în vreunul dintre cazurile de nedemnitate sau incompatibilitate prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă;
  c) sunt apţi din punct de vedere medical pentru exercitarea profesiei de asistent medical generalist, moaşă şi asistent medical;
  d) sunt membri ai Ordinului Asistenţilor Medicali Generalişti, Moaşelor şi Asistenţilor Medicali din România.
  (2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1) lit. d), în caz de prestare temporară sau ocazională de servicii, asistenţii medicali generalişti, moaşele şi asistenţii medicali care întrunesc condiţiile prevăzute la art. 1 lit. b), d) sau f) trebuie să înştiinţeze Ministerul Sănătăţii cu privire la prestarea temporară sau ocazională de servicii medicale pe teritoriul României şi să fie înregistraţi pe această perioadă la Ordinul Asistenţilor Medicali Generalişti, Moaşelor şi Asistenţilor Medicali din România."
Observi ca nu se cere sa aiba diploma de bacalaureat asa ca, daca acesta nu a fost ceruta la intrarea in scoala postliceala de asistenti, inseamna ca se poate practica profesia si fara aceasta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai cum sa ajungi asistent medical fara diploma de bac