| anonim_4396 a întrebat:

URGENT! Buna TPU! Am nevoie de un sablon pentru comentriu la o opera lirica si dramatica.( NU apartenente sau demonstratie, sablon-comentariu pentru partea a 3 a la bac ). Multumesc!

1 răspuns:
| Diurpaneus a răspuns:

1. Incadrarea operei in creatia autorului
2. Comentarea titlului
3. Enuntarea temei operei
4. Comentarea textului pe secvente lirice sau pe strofe, dpdv al ideilor poetice, al imaginilor artistice folosite
5. Elementele de prozodie
6. Incheierea, unde poti folosi fie un citat fie o parere personala cat de cat cuprinztoare, asupra operei discutate.