Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2798200intrebari
Ultimele intrebari
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
20 Noi
SATI 301.843AFISARI
165.592VIZITE
149.089V. UNICI
26 Septembrie 2010
SquiZZo intreaba:

URGENT! Care sunt tarile de jos, parca erau 3 stiu doar de Olanda. funda!

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • Raspuns castigator
    27 Septembrie 2010 00:06
    preadulce a răspuns:

Olanda, belgia si luxemburg! vaii ce prostii au spus cei de suslaughing

21 Ianuarie 2014 09:50
    Blumbeka a răspuns (pentru preadulce):

Lol, nici tu nu esti mai breaza big grin o.O tongue
    raspunsul corect este: Drenthe, Flevoland (adica Flandra), Frizia, Gelderland, Groningen, Limburg, Brabantul de Nord, Olanda de Nord, Olanda de Sud, Overijssel, Utrecht si Zeelanda

- Ascunde conversatia (1 răspuns)
  • 12 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 26 Septembrie 2010 20:26
    darrio2007 a răspuns:
    Olanda. I se mai spunea si Tarile de jos.
  • 27 Mai 2011 00:03
    yellowalien a răspuns:
    Draga Roxana, prin "tarile de jos" nu se intelege pozitia lor in josul hartii sau mai stiu eu ce, ci altitudinile joase pe care se situeaza... Daca tu esti asa mare cunoscatoare de geografie(apropo, asta e mai mult o chestiune de istorie), de ce ne insulti pe noi, astia mai necunoscatori, in loc sa ne luminezi cu inteligenta ta?
    Si apropo, ce tara e "Slavia"? Unde are capitala si ce tip de regim de conducere exista acolo? Nu de alta, dar m-ai facut curioasa!
  • 26 Septembrie 2010 20:17
    shtephan a răspuns:
    Olanda în Europa și două regiuni insulare din Caraibe: Antilele Olandeze și Aruba.winking
  • 13 Septembrie 2011 19:39
    rughibem a răspuns:
    Bună ziua, poate nu știu eu foarte bine, dar sunt destul de sigur că shtephan are dreptate, nu preadulce. De ce? Deci țara despre care vorbim se numește în engleză (oficial) The Netherlands. (Nether=de jos/inferior, iar lands se înțelege), deci traducerea este Țările de Jos. Olanda (de fapt Țările de Jos), Belgia și Luxemburg fac BENELUX, nu Țările de Jos. Nu sunt sigur, dar cred că Olanda este partea europeană a Țărilor de Jos.

Astfel de greșeli (ca acesta) se mai întâlnesc. De exemplu Taiwan. Nu există statul Taiwan, numele real a acestei țări este Republica Chineză, dar ca să nu se încurce cu cunoscuta și măreața țară Republica Populară Chineză i se spune Taiwan, deoarece țara este din peninsula Taiwan și alte câteva insule mici.
  • 17 Februarie 2011 18:23
    Raspuns anonim:
    Olanda,Belgia si Luxemburg
  • 13 Februarie 2011 09:25
    NoRealitiBuuBleeDool a răspuns:
    Olanda,belgia si luxemburg.
  • 26 Septembrie 2010 20:26
    SorinMihai a răspuns:
    Olanda, Belgia si Luxemburg
  • 11 Aprilie 2011 13:29
    cozmyn1987 a răspuns:
    Olanda,Belgia si Luxemburg. BENELUX (BElgium, NEtherland, LUXembourg ) ...si Roxana, lasa-te tata de geografie.ca nu-i o melodie de Guta.
  • 8 Aprilie 2011 19:55
    roxana_3715 a răspuns:
    sunteti toi prosti sunt bulgaria 1 slavia 2 si ucraina 3 ati facut geografie pana acum la ora actoala?
    30 Septembrie 2011 09:17
    vladantonoae a răspuns (pentru roxana_3715):
    In primul rand, Olanda, Belgia si Luxemburg sunt Tarile de Jos. In al doilea rand, limba romana e un mister pentru tine."la ora actOala".
    - Ascunde conversatia (1 răspuns)
  • 31 Mai 2011 14:13
    Me_2102 a răspuns:
    Lasa Roxana, e bine ca stii tu romana laughing