| Asema a întrebat:

Urgent! Daca am media neîncheiată pe al 2 lea semestru ma trece corigent? Adica dau corigenta? Sau trebuie sa dau alt test? Daca nu am dat acel test ma trece corigent sau repetent? Help!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai media neincheiata pe sem.II inseamna ca ai fost amanat si trebuia sa sustii un examen inainte de examenele de corigenta, acestea din urma se sustin in aceasta perioada (29 august - 2 septembrie). Trebuia sa te interesezi la scoala cand se sustin examenele pentru cei amanati.
Doar daca media anuala, dupa sustinerea examenului pentru amanat, este mai mica de 5 atunci ai ramas corigent si trebuie sa sustii examenul de corigenta.
Daca nu te-ai putut prezenta la oricare din cele 2 examene, din motive medicale, dovedite cu certificat medical in maximum 7 zile de la data examenelor, atunci poti solici o examinare si data va fi fixata de CA al scolii.
Ramai repetent doar daca nu reusesti la examenul de corigenta, daca ramai corigent.

| sensitiveflower8 a răspuns:

Pai daca pe primul sem la media respectiva ai cel putin 5 nu ramai chiar daca ai ramas pe al doilea sem neincheiat, cel putin asa stiu