| TzZaCKe a întrebat:

URGENT VA TOG. Dau FUNDA. Maine dau corigenta la matematica dar eu nu am invatat decat 2 lectii acum 3 zile si acuma de la 4:30 am invatat pana la 5:40 si vreau sa invat pana maine. SUNT foarte disperat nu stiu ce sa fac. Oare trec? Daca ati mai trecut prin asta va rog sa imi dati niste sfaturi. Cum o sa fie? Nu am mai fost in viata mea. Ma trece oare? Trebuie sa iau minim nota 5 dar eu nu stiu decat 3-4lectii dar mai invat. Va rog dati-mi cat mai multe sfaturi. Dau corigenta sa trec clasa a 7a. Deci daca trec intru in a 8a.

5 răspunsuri:
| Medema a răspuns:

laughing)))Saracu de tine...imi e mila de tine, isi bat joc comunistii aia de tine, in locul tau m-as ambitiona sa invat de 6 si ala e, merg pe un drum pe care imi place!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai calm, nu te obosi! N-ai învățat nimic tot anul și te trezești în ultimele ore că vrei să înveți. Sunt zeci de lecții, tu ai învățat doar 2. Ce ai învățat, adunarea/scăderea? Mâine n-o să faci mare lucru, dar poate treci. Succes!

| KilluaZoldyck a răspuns:

Tarane ai frecat laba o vara acum cersesti aici sfaturi sper sa nu treci

| TzZaCKe explică (pentru KilluaZoldyck):

Am cerut niste sfaturi nu niste cacaturi de insulte. Du-te drac* frate daca nu ai ce face. Vii aici sa ma enervezi pe mine, in timp ce imi tii ganduri de rau, cand nicimacar nu ma cunosti. Daca n-ai nimic bun de spus mai bine taci. Tare as fi vrut sa te vad pe tine in situatia mea. Recunosc ca am fost prost de tot ca nu am invatat. Dar asta nu inseamna ca trebuie tu neaparat sa imi reamintesti. Pa

| quantshop a răspuns:

Poate ai bafta si treci de corigenta. Dar sa stii ca de examenul din iulie nu mai treci fara sa scrii in teza aia rezolvarile corecte. Acolo nu ai cui duce flori sau sticle cu vin.
Teza e una cu numele acoperit atunci cand se face corectura. Si mai sunt si 2 profesori care iti verifica lucrarea. Iar de copiat, nu stiu ce sa zic. Cine se risca sa te lase sa copiezi? Sunt camere video. Si daca va prinde, pe tine, pe binevoitor, parasiti examenul.

Concluzia: daca treci cu bine de ziua de maine, nu te culca pe o ureche. Apuca-te de invatat daca vrei sa faci ceva de calitate in viata asta.

La limba romana, nu prea te pot sfatui cum sa procedezi, dar la matematica e simplu: ia si treci prin creion (deci nu doar privesti pasiv, ca la TV) toate exercitiile rezolvate postate pe https://www.youtube.com/user/RezolvariMatematica.
Sunt lectii video destul de usor de urmarit. Asa ca, apuca-te de treaba, ca despre viata ta e vorba!

Apropos (era sa uit), succes maine (si nu numai)!

| Bgd_Bogdan_1998 a răspuns:

Stai calm ca treci...dui si tu la profesoara un buchet de flori sau la profesor o sticla de vin de calitate si tu cat dai testul el iti pune 5 in catalog...stai calm intri in a 8a