| Romina2000 a întrebat:

Va rog, cine imi spune cun se simplifica fractiile in clasa a 6-a? Foarte explicit, eu nu inteleg

Răspuns Câştigător
| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

A simplifica o fracție printr-un divizor comun al numaratorului si numitorului insramna a împărți atât numărătorul cat si numitorul prin numărul respectiv.
a/b simplificat prin n=a:n/b:n
Exemplu:
144/576 simplificat prin 2=72/288 simplificam iar cu 2=36/144, simplificam prin 4=9/36, simplificam prin 9=1/4 (fracție ireductibila)
O fracție care nu mai poate fi simplificata se numește ireductibila.
a/b, ireductibila (a; b)=1

Sa nu uiți, semnul de simplificat este o paranteză rotunda si se pune sus, in dreapta fracției.

Funda?

2 răspunsuri:
| Kamakura a răspuns:

Te uiti la numarul de sus si la ala de jos si observi ca aman2 se impart exact la un numar. Imparti la numarul ăla si apoi continui pana nu mai e niciun numar cu care sa se imparta amandoua. Incepe cu 2 apoi cu 3 apoi cu 5etc...

| BigAlex05 a răspuns:

Presupun ca știi ce este un divizor comun. Ex: Avem fractia 65/20, divizorul comun e 5, adică și numaratorul și numitorul se împart la 5, după simplificare, fractia devenind 13/4. P.S: Simplificarile se fac pe clasa a V -a. Bafta!