| andrei1121 a întrebat:

Va rog frumos ajutati-ma si pe mine, m-am mutat in clasa a 10-a intr-un liceu teoretic (profil-filologie) de la un liceu tehnic si maine dau o diferenta la muzica, profesoara ne-a dat subiectele sa le facem acasa si va intreb si pe voi un lucru care nu gasesc

Deprinderi specifice de cant si tehnica instrumentala! pls spuneti si mie ce sa scriu va rog frumos (fara jigniri va rog frumos)

1 răspuns:
| oprescudorin11 a răspuns:

In primul rand, du-te la un concert de muzica clasica, in sala, ai sa poti urmari 'tehnica instrumentala'. Citeste cartea Doctor Faustus", a lui Thomas Mann, acolo, chiar daca o rasfoiesti vei gasi pasaje intregi despre arta contrapunctului, Melodie, armonie, ritm. Sunt componentele muzicii de orice natura.Sau uita-te pe internet la semnificatia acelor componente mai sus amintite. Poti compila o lucrare care sa o convinga pe profesoara. Si de arta vocala interpretativa.Nu pot sa fac un eseu [pe tema asta din lipsa de timp, dar succes! Cred ca te vei descurca daca vrei!