| Gritar_Sebi_1996 a întrebat:

Va rog frumos să-mi spuneți ce sa fac dacă am nota scăzută la purtare la 7, ce se întâmplă? Am nota scăzută pentru doamna dirigintă mi-a zis ca am 9 absente și dacă mai fac una îmi scade nota la purtare la 7, ce se întâmplă? Sa îmi spună careva.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

A vrut sa te sperie sa nu mai absentezi.
Pentru 9 absente nemotivate nu se scade media semestriala la purtare, doar pentru 10 absente nemotivate se scade si numai cu un punct. Pentru a o scadea la 7 ar trebui sa ai 30 de absente nemotivate.
Conform Statutului elevului citez:
"ART. 27. (1) Pentru toţi elevii din învăţământul preuniversitar, la fiecare 10  absenţe nejustificate pe semestru din totalul orelor de studiu sau la 10% absenţe nejustificate din numărul de ore pe semestru la o disciplină sau modul, va fi scăzută nota la purtare cu câte un punct.
  (2) Elevii care au media la purtare mai mică decât 9 în anul şcolar anterior nu pot fi admişi în unităţile de învăţământ cu profil militar, confesional şi pedagogic."

| nojudgements a răspuns:

Pentru 9 absente, eventual dacă mai faci una, 10, nu se scad 3 puncte la purtare, ci 1. Deci daca o sa ti scada o sa ai nota 9, a vrut sa te sperie. Totuși, nota scăzută la purtare te poate afecta pe viitor atunci cand depui cv pentru un job. Spre exemplu daca vrei la politie, sau orice tine de domeniul acesta, trebuie sa ai nota la purtare minim 9, daca o ai mai mica nu poti aplica pentru o astfel de meserie. Si efecte negative mai sunt. Asa ca fii vigilent