| DiannaDia a întrebat:

Va rog imi dati cati mai multi diftongi, triftongi si vocale in hiat. Pentru ca am de facut o compunere pe maine care se numeste:"Diftongi, Triftongi si Vocale in Hiat".

Răspuns Câştigător
| anonim1808 a răspuns:

Diftongi:
1. oaie
2.acadea
3. floare
4.soare
5.coarda
6. ceapa
7. pisoi
8.caine
9. femeie
10.covoare

trifong:
1. leoaica
2. tigroaica
3.mentoaica
4.lacrimioara
5.pareau
6. fugeau
7.mergeau
8.creioane
9.doreau
10.primeau

hiat
1.caisa
2.aeroport
3.alcool
4.fiinta
5.idee
6. poezie
7.respectiuos
8.scaun
9.aer
10.zmeura

sper ca te-am ajutat!>big grin

| Marian_Alin_1967 a răspuns (pentru anonim1808):

Hei sa nu te superi dar ai mai gresit la unele

29 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Gresiti cand definiti diftongul sau triftongul ca grupari de 2 sau trei vocale.Este vorba despre o vocala si o semivocala sau de o vocala si doua semivocale.

| Anileda a răspuns:

Cauta fata pe google.
Nu e site de teme!
Hai pa!

| faranume_1314 a răspuns:

Triftong:eu, unduioasa
diftongi:fosneasca, blandei, luntrea, piept, trestii, ea, de-a etc.

| Mia192 a răspuns (pentru faranume_1314):

M-ai ajutat pe mine una xddddddd

| Alerim75 a răspuns:

Diftongul poate fi: iar-nă; broas-că; deal; soa-re; pia-tră; mi-a amintit; să-i dau; că-i spune;
Triftong:le-oai-că; do-reau; tră-iai; fo-iau;, so-seau
Hiat:du-e, ca-i-să, a-e-ro-port, al-co-ol: fi-in-ţă; i-de-e: po-e-zi-e; res-pec-tu-os; sca-un

Fundita!

| freestyler95 a răspuns:

Diftongii cei de genu floare cu 2 vocale langa toate trebuiesc in aceeasi silaba

triftongi gen leoaica 3 vocale in o silaba
hiat gen: coordonator o vocala intr-o silaba iar urmatoarea silaba prima litara alta vocala

| al3xby3x a răspuns:

Diftongg : doua, noua, ploua, caiet, vorbea, ningea, ou, aierisea, scotea, plangea, incapea stingea, incapea, iarna, deal, broascaa
triftong : ceai, beau, citea, vorbea, scria, ajungea, scotocea, muncea, marturisea, calatorea, soseau, traiau, scotoceau, aruncau
hiat : doua, ploua, alcool, aceea, alee, licee, milee, dovleac, punctuatie, caiet, oua, idee, poezie, caisa, aeroport, coordonator, leoaica etc exista multi hiati, diftongi si triftongi dar eu sper ca te-am putut ajuta si ca maine sa iei 10 p compunerewinkingwinkingwinking iti urez succes maine cand vei prezenta compunereawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gaina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Seara iearna iepure coama roua paisprezece alei copii leu caine nou

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ms! ca si eu aveam compunere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aha nAP de tine si eu am teme sa nu stiu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iii bun ca imi trebuie si mie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt multe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

****
sugi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt multe si daca nu la sti nu faci nimic in viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stii laughing
vm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sugi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ms!:* si mie eu dau teza macar mai ma ajuta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu funda (fundu)kurw

| gabos98 a răspuns:

Mersi mult pentru cei care au dat raspunsuri am teza maine si sunt sigur ca astea sunt ok

| andree21 a răspuns:

Pleoapa
miau iaurt beau sufereau

| bobcarebobineaza a răspuns:

Poate te ajuta site-ul asta:
http://www.ortografia.ro/......ba-romana/

Aici se vorbeste de diftongi din cate am vazut

| Radoi_Gabriela_1995 a răspuns:

Nu ati invatat la scoala.happy

| AlexandruIoan123 a răspuns:

rolling on the floor)))))))))))))))))))))))) Nu stii asa ceva vai de tine OMFG OMG rolling on the floor))))) cred ca esti repetenta in clasa a 5 sau a 6a tongue

| DiannaDia explică (pentru AlexandruIoan123):

Ha, ha. Intrebarea este de acum 3 ani si tu acum ti-ai gasit sa raspunzi. Cred ca tie nu ti se intampla sa ai momente in care nu esti inspirat. Ce sa-ti spun.

| Dima_Alex_1988 a răspuns:

Asta caut si eu

| AdinaMalinutza a răspuns:

Diftongi:coarda,floare,oaie
trifong:leoaica,lacrimioara,fugeau
hiat:caisa,aer,poezie
ti-am dat triftongi diftongi si hiat. acum daca vrei sa-mi dai si mie un vot aici http://concurs.iphoneromania.net/concurent-Toarba%20Malina.html