| Cristinaaa_6538 a întrebat:

Va rog mult de tot... un lucru...
care imi zice si mie caracteristicile la exprimarea opinieibig grin

va rog va rog mult de tot...

dau votlove struck

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te referi la o tema la romana, esentialul in a-ti exprima parerea incepe cu "In opinia mea", "Parerea mea este", "Eu cred ca..." si continua cu cea mai importanta caracteristica: originalitatea. Cand trebuie sa faci o compunere in care sa iti exprimi parerea in legatura cu ceva, nu trebuie niciodata sa te gandesti oare ce au scris altii. Fiecare are parerea lui. Tu scrie ce ai inteles, viziunea ta despre acel lucru. Iar daca ceea ce ai scris e total diferit, si se leaga cineva de tine, ai tot dreptul sa-ti aperi opinia. Si la examene, exprimarea opiniei nu poaate fi contestata, pentru ca opinia unui om nu coincide intotdeauna cu opinia altui om. Sper ca te-am ajutathappy Multa bafta!

1 răspuns:
| drifter_5260 a răspuns:

Exprimarea parerii este un text argumentativ. Textul argumentativ incepe cu o ipoteza ( despre ceea ce iti exprimi opinia ), argumentele ( cel putin 4 la numar ) si o concluzie clara si concisa la care ai ajuns.