| gabigabiblue a întrebat:

Va rog sa imi da-ti 10 cuvinte care provin din limba spaniola si 10 care provin din limba portugheza. dau funda.

Răspuns Câştigător
| RareşTPUro a răspuns:

Salut!
- In spaniola:
Salut - Hola
Prieten - Amigo
Masina - Coche
Arm - Arma
Gloante - Balas
Garaj - Garaje
Scandal - Escándalo
Multumesc - Gracias
Bine - Bueno
Rau - Malo
Bani - Dinero

In portugheza:
Adulto - Adult
Acabar - A termina
Abraço - Imbratisare
Caneta - Stilou
Cozinha - Bucatarie
Tempo - Timp/vreme
Viajar - A calatori
Laranja - Portocaliu
Livro - Carte
Ler - A citi

Sper ca ti-am fost de folos!

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Nu e bun răspusul.
În primul rînd că în întrebare corect ar fi fost „dați".
Apoi, cuvintele date de Rareș nu se cheamă că provin din spaniolă.
Ele sunt, pur și simplu, cuvinte spaniole traduse în română. Și dacă iei un dicționar ai să găsești cîteva mii.
Or, întrebarea, așa cum este formulată, ne propune să găsim o serie de cuvinte spaniole care s-au împămîn
tenit și în limba română.
De exemplu: infante, infantă; castaniete; coridă; toreador; ole; basc; picador; donchișotesc; muiere( din spaniolul „mujer" sau, mai exact din latinescul „mulier, mulieris"),
Și încă mai sunt dar nu-mi vin acum în minte.