| westonisbaeee a întrebat:

Vara nu începe pe 1 iunie? Eu așa știam dar unii spun ca începe pe 1 iulie sau alte dăți.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ca anotimp vara incepe cu luna iunie.
Astronomic (vara astronomica) incepe la 21 iunie, cand este solstitiul de vara.

| corolav a răspuns:

Hai, hotărîți-vă!
Începe pe 21, pe 22 sau pe 23 iunie?
L-ați lămurit teribil!

| darrio2007 a răspuns:

Doar calendaristic incepe pe 1 iunie, nicidecum pe 1 iulie. Vara astronomica incepe pe 22 iunie.La solstitiul de vara.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Vara este anotimpul ce începe cu ziua de 22 iunie - solstițiul de vară și se încheie cu ziua de 23 septembrie - echinocțiul de toamnă în emisfera nordică. În emisfera sudică vara începe cu 21 decembrie și se încheie pe 21 martie. Neoficial, în unele state, vara începe pe 1 mai (în Irlanda), pe 1 iunie în majoritatea statelor și chiar pe 1 iulie în unele state.