| Nick9401 a întrebat:

Varvar si barbar au una si aceiasi semnificatie?

Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Da. Doar că "varvar" este forma veche a cuvântului "barbar", provine din limba greacă (barbaros) și slavă (varuvaru). Nu se mai folosește decât poate ca regionalism prin mediul rural.
Cuvântul barbar a însemnat mai întâi "străin", grecii și romanii îl foloseau pentru a numi astfel pe cei care aparțineau unei populații străine, apoi pentru a denumi popoarele migratoare și cotropitorii. În cele din urmă a primit conotații negative, precum "crud", "nemilos", "necivilizat".
Uite un site bun, mai serios decât dexonline.ro, unde găsești explicații ale cuvintelor provenite din cărți precum Dicționarul Etimologic Român sau DEX. - www.dex.ro

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://dexonline.ro/definitie/varvar
http://m.dexonline.ro/definitie/barbar
Citeste si te vei convinge.
O seara buna:)

| lpavel a răspuns:

Varvar - NU exista!
Barbar - barbat puternic, musculos, luptator nemilos. big grin

| kiri11 a răspuns:

Barbar - salbatic, lipsit de cultura, inuman,