| ubox7007 a întrebat:

Voi ce preferati sa invatati "Flori de mucigai" sau "Testament" de Tudor Arghezi?

Răspuns Câştigător
| PussicatDolls a răspuns:

Prefer,si iti recomand si tie, Testament. Ideea este mult mai simpla, ideea creaţiei literare lăsată moştenire unui fiu spiritual. Eu am înţeles-o foarte repede. Succes!

8 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În urmă cu aproape 55 de ani tot asta se cerea școlarilor : „Testament".
De atunci și pînă acum nu mai există poeți care să fie studiați? Adică alții decît Tudor Arghezi?

| ubox7007 explică (pentru corolav):

Ba da, dar ideea este ca Tudor Arghezi este unul dintre "titani", nu il sari. Sunt carti vechi de sute de ani din care se studiaza si se dau examene.

| corolav a răspuns:

Dragă tinere al meu prieten, pînă la vîrsta mea de 70 de ani am învățat și eu cine a fost „taica Arghezi".
Și nu a fost chiar unul dintre titani.
Dar, mai ales dacă ar fi să fie unul dintre titani, s-ar chema că ar trebui să-l știi ca pe Tatăl Nostru iar nu să pui întrebări neroade.
De la vremea adolescenței mele și inclusiv Facultatea de Litere, m-am săturat de acest nene Arghezi ca de mere acre. Și asta se cheamă pînă acum vreo 40 de ani în urmă.
Iar de atunci se tot toacă acest Arghezi de parcă-ar fi moaștele Sfintei Parascheva.
Aici a fost întrebarea pentru tine și poate și pentru niște prostovani de mai mari ai zilei în acest mizerabil sistem românesc de învățătură.
Se bagă în capul școlarilor niște astfel de cunoștințe de care nu ai nevoie, în viață, nici măcar de 5 % din acest bagaj de cunoștințe predat.
Nu ai priceput nimic din ceea ce am spus.
Hai, pa!

| ubox7007 explică (pentru corolav):

Cu tot respectul, dar reactionati un pic, poate ca nu am inteles ceea ce doreati sa spuneti, adevarat. Tot respectlu, indiferent de ce opinie aveti.

| corolav a răspuns:

În ultima instanță, nici eu nu am ceva a-ți fi împotrivă.
Să fii sănătos!

| OnuOnulică a răspuns:

A 2-a variantă.

| alexandrualind a răspuns:

Testament

| Stelian2015 a răspuns:

Testament