| Jo123 a întrebat:

Vreau sa merg la liceul militar din Breaza.
Ce trebuie sa fac la proba sportiva? Imi puteti da link-uri de unde pot lua teste la Romana si Matematica?
Sa-mi explice si mie cineva cum sta treaba cu gradele astea... laughing Platesc ceva pe parcursul anilor? Aici ma refer la masa, cazare etc. Ce sanse sunt ca eu sa iau Bac-ul la acest liceu? Ce ies dupa terminarea liceului?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu stiu cum este in cazul in care vei dori un tranfer la o scoala civila --- banuiesc ca va trebui sa inapoiezi statului toata "investitia" lui in instruirea ta! Statul ti-a asigurat, gratuit, toate conditiile(cazare, masa, echipamente etc. )--- nu din vina statului vei dori sa te transferi la o scoala civila!

Dupa ce vei finaliza liceul militar, poti sa urmezi(cu succes, datorita bunei pregatiri din liceul militar!) orice facultate civila--- nu te obliga nimeni sa aplici la o academie militara. Daca vei dori, poti urma dreptul in cadrul Academiei de politie---este cu mult mai avantajos decat in cazul in care ai face o facultate civila de drept! Majoritatea absolventilor facultatilor civile de drept nu isi gasesc un loc de munca, fie pentru ca piata muncii nu reuseste sa "inghita" miile de juristi"produsi " pe banda rulanta, fie pentru ca acea "branșă " (a avocatilor si magistratilor) este una inchisa pentru cei fara bani(euro!)sau fara membrii ai familiei sale in aceasta branșă.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

1.Vezi in ce constau probele sportive(din sectiunea "selectia candidatilor pentru colegiile nationale militare):http://www.mapn.ro/recrutare/elevi.php
2.Faci comanda pentru a cumpara culegerile de exercitii si teste :http://www.cantemircml.ro/admiterea-in-colegiu/
p.s. Citeste metodologia admiterii din link-ul dat--- vei gasi informatii importante!
3.Pe parcursul studiilor liceale (in oricare colegiu militar) primesti doar "grade onorifice". Grad de subofiter primesti numai daca vei continua studiile militare la o scoala postliceala. Gradul de ofiter il vei obtine numai daca, dupa examenul de bacalaureat, vei alege sa urmezi studii superioare militare(la una din academiile militare ).
4. Daca vei fi admis, nu platesti cheltuieli de scolarizare. Va trebui sa platesti aceste cheltuieli de scolarizare numai in cazul in care vei fi declarat repetent sau exmatriculat din motive imputabile persoanei tale.
5.Din cate imi amintesc, promovabilitatea la bac-ul din 2014 a fost de 100%.
p.s. Iti este de folos sa citesti si brosura din link-ul :http://www.cantemircml.ro/docs/brosura_2010.pdf
6.Soldat, in caz ca vei sa te angajezi imediat dupa absolvirea liceului!

| Jo123 explică (pentru alessia5158):

Daca vreau sa ma transfer, cum se procedeaza? Iar dupa terminarea liceului sunt obligat neaparat sa termin o academie militara? Eu unul vreau sa dau la Facultatea de Drept dupa liceu.

| Jo123 explică (pentru alessia5158):

Te iubesc! laughing

| alessia5158 a răspuns (pentru Jo123):

Pai, da! --- ma poti si iubi. Fiica-mea a terminat dreptul (la "civil "!) dar a trebuit sa-si puna diploma " la naftalina" in asteptarea unor vremuri mai bune!

| alessia5158 a răspuns (pentru Jo123):

Nu stiu cum este in cazul in care vei dori un tranfer la o scoala civila --- banuiesc ca va trebui sa inapoiezi statului toata "investitia" lui in instruirea ta! Statul ti-a asigurat, gratuit, toate conditiile(cazare, masa, echipamente etc. )--- nu din vina statului vei dori sa te transferi la o scoala civila!

Dupa ce vei finaliza liceul militar, poti sa urmezi(cu succes, datorita bunei pregatiri din liceul militar!) orice facultate civila--- nu te obliga nimeni sa aplici la o academie militara. Daca vei dori, poti urma dreptul in cadrul Academiei de politie---este cu mult mai avantajos decat in cazul in care ai face o facultate civila de drept! Majoritatea absolventilor facultatilor civile de drept nu isi gasesc un loc de munca, fie pentru ca piata muncii nu reuseste sa "inghita" miile de juristi"produsi " pe banda rulanta, fie pentru ca acea "branșă " (a avocatilor si magistratilor) este una inchisa pentru cei fara bani(euro!)sau fara membrii ai familiei sale in aceasta branșă.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii despre probele fizice la linkul :
www.mapn.ro/recrutare/informatii_utile/2012/clm/probe_fizice_cml_2012.doc

Vezi detalii ( Metodologie, subiecte, etc. ) pe site-ul oficial :
http://www.cantemircml.ro/admiterea-in-colegiu/

Vezi alte detalii şi la linkul :
http://soldatii.wordpress.com/2013/02/09/proba-sportiva-colegiul-militar/

http://www.mapn.ro/recrutare/elevi.php

Toate cele bune.

| laur2000 a răspuns:

Pai si eu sunt in aceeasi problema cu tine.doar ca stiu un pic mai multe.la proba sportiva intai se da proba aplicativa(aruncari cu mingea de la o distanta d, sarituri peste obstacol, mers pe o barna la o inaltime de un m, si daca le treci pastea dupa aia faci proba de rezistenta 1000m.cauti pe internet subiecte romana -mate evaluare nationala liceu breaza si trebuie sa gasesti.nu trebuie sa platesti nimic deoare ti le asigura ei.si cu chestia de grad le ai doar in cadrul liceului iar cand termini o sa fii din nou civil doar ca liceu asta te ajuta sa intrii mai repede la academie si te face barbat.si in prportie de 100% sigur iei peste 7in bac.ca la liceul ala nu se face nimic in afara de a se invata.si aia stau mereu cu ochii pe tine deci nu ai cum sa nu inveti.hai baftaa ne vedem acolo prin mai cand se dau probele.