| AvalohAlyn a întrebat:

Vreau sa stiu si eu cum e admiterea la o facultate de Psihologie si cateva orase unde au facultati bune de Psihologie.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa este. Toti fac facultati in ziua de azi, dar daca o faci degeaba pentru o hartie, iar aia la fel de nesemnificativa? Nu merita sa pierzi timpul. In ziua de azi sunt la cautare facultatile tehnice/IT. Astea ofera sanse foarte mari pentru un viitor profesional. Dar nu sunt usoare.

La istorie sau filosofie e probabil cea mai ultra-mega-maxi-pierdere de vreme dintre toate facultatile din Romania. La geografie nu cunosc personal pe nimeni sa fi terminat si sa fi profesat in domeniu. Toti s-au reprofilat sau au facut bani din altceva pur si simplu (rude, fosti colegi, cunostinte).
Nu zic ca poate nu sunt exceptii(neglijabile, dar nu se cauta pe piata muncii).
O facultate de istorie o faci doar de forma.

Serios!

Ia arunca o privire aici:
http://capitalismpepaine.com/2014/06/28/topul-facultatilor-inutile/

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu vrei sa te duci la psihologie cand tu insuti nu stai bine cu psihicul?
Sincer, inca iti mai pierzi vremea in a te decide ce sa mai faci in viata mai departe? Ia-ti Bacul si mai bine fa niste cursuri profesionale ceva de formare sau dobandire de abilitati practice.

Tu si asa esti in intarziere cu studiile. E clar ca nu esti genul ambitios care va face ceva curand. Mai bine axeaza-te pe ce ai fi in stare sa faci fara batai de cap. Ti-am vazut toate postarile de ani de zile. Se vede ca esti derutat maxim. Insa nu mai tinti la lucruri greu de manevrat pentru tine. Curios pari cat de cat, dar asigura-te ca nu pierzi vremea si mai rau decat a sta degeaba in continuare.

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Pai oricum vreau sa fac o facultate neaparat.

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Dar cred ca pana la urma una de Geografie sau Istorie.Stiu ca sunt cam derutat si indecis dar ti-am zis, toti oamenii neinteligenti fac facultate si eu care am fost si premian in gimnaziu sa nu fac niciuna? Cursurile profesionale nu ma ajuta, eu vreau sigur o facultate...sau in cel mai rau caz o postliceala buna si cautata..in fine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Asa este. Toti fac facultati in ziua de azi, dar daca o faci degeaba pentru o hartie, iar aia la fel de nesemnificativa? Nu merita sa pierzi timpul. In ziua de azi sunt la cautare facultatile tehnice/IT. Astea ofera sanse foarte mari pentru un viitor profesional. Dar nu sunt usoare.

La istorie sau filosofie e probabil cea mai ultra-mega-maxi-pierdere de vreme dintre toate facultatile din Romania. La geografie nu cunosc personal pe nimeni sa fi terminat si sa fi profesat in domeniu. Toti s-au reprofilat sau au facut bani din altceva pur si simplu (rude, fosti colegi, cunostinte).
Nu zic ca poate nu sunt exceptii(neglijabile, dar nu se cauta pe piata muncii).
O facultate de istorie o faci doar de forma.

Serios!

Ia arunca o privire aici:
http://capitalismpepaine.com/2014/06/28/topul-facultatilor-inutile/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai degraba te ajuta cursurile profesionale. Dai un ban, inveti ceva practic, poate mai repede gasesti ceva de lucru astfel. In facultate vei pierde vremea si cativa ani buni de zile.

Eu parca ti-am mai raspuns candva la niste intrebari. Axeaza-te pe limbi straine. Sunt mai usoare, iar viitor inca ar mai avea destul de bun, daca le combini si in domenii tehnice.