| infinitelove a întrebat:

Vroiam sau voiam?

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

"Eu voiam" este corect.

"EU VROIAM" este una dintre cele mai comune greşeli (dacă o scriu cu minuscule, până şi roboţelul mă corectează; cine l-a dresat, l-a dresat bine).

| William a răspuns:

Cum zice chestiebah.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

CORECT: Eu voiam
INCORECT: Eu vRoiam

EX: Eu voiam, voiesc, voisem (corect) sau eu vream, vrusesem etc (corect)

| Lawliet14 a răspuns:

Pe vremea mea se accepta si "eu voiam" cu "eu voiam". Poate ca s-a schimbat intre timp? Vad ca acum e "nicio" si "niciun".

| EchoDemon a răspuns:

O gramada de oameni scriu cu "r". Dar corect gramatical este voiam. Funda? :3

| aXandra a răspuns:

Voiam, deoarece vine de la verbul a voi.
Vroiam este o combinație dintre verbul a vrea și a voi, deci incorectă.
Trecutul la a vrea este eu vream

| chestiebah a răspuns:

Voiam, fara r