| KazooForYou a întrebat:

Ziceti-mi si mie Perimetrul : Dreptunghiului triunghiului trapezului paralelogramului rombului dau funda happy

9 răspunsuri:
| lipitoOarea a răspuns:

P dreptunghi: 2L+2l (unde L si l sunt laturile); Triunghi : a+b+c(unde a b si c sunt laturile); Trapez a+b+c+d (unde a b c d sunt laturile); romb : 4L(unde L este latura)... Funda?

| rolly3342 a răspuns:

Copchile,fa-ti temele singur.

| MarcyMarcy a răspuns:

Perimetrul fiecaruia e suma tuturor laturilor...ce dimensiuni are fiecare ex: Pdreptunghiului =L+l+L+l Ptriunghiului=l+l+l Ptrapezului= ...etc

| MissyFrumy99 a răspuns:

Pai perimetrul dreptunghilui se calculeaza: L+l+L+l sau 2 x(L+l) sau Lx2+lx2 perimetrul triunghiului se calculeaza l3(l-latura la a treia) a patratului se calculeaza l4(l-latura la a patra) si restul nu stiu sunt cls a 5 a.ma rog acum a 6 a

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa funda! Acel "va rog" unde e? In plus tu ce ai daca ai cauta si singura? Ca nu mori! Puturosi sunteti!

| HurremSultan a răspuns:

Buna^^ Perimetrul dreptunghiului : P=(L+l) ori 2; Perimetrul triunghiului : P=AB+BC+AC; Perimetrul trapezului : Perimetrul= suma tuturor laturilor, adica:
P=AB + BC + CD + DA.; Perimetrul paralelogramului : Perimetrul= suma tuturor laturilor, adica:
P=AB + BC + CD + DA. Deoarece laturile opuse ale paralelogramului sunt congruente (egale), perimetrul poate fi calculat astfel P=2(AB + BC); Perimetrul rombului : Rombul este un paralelogram particular, adica
este paralelogramul care are doua laturi consecutive congruente.
Rombul are, deci, toate laturile congruente si
diagonalele perpendiculare.

De asemenea, aria rombului poate fi calculata cu formula de la paralelogram.

| styleremain4u a răspuns (pentru MissyFrumy99):

laughing.3l=3x latura nu l la a-3-a

| Baethelu_Thau_Valentin_1997 a răspuns:

Vreau sa stiu si asta (lungimea apotemei si a razei intr-un triunghi)asta nu este raspunsul