| SabinaMandru a întrebat:

AbeaBuna seara, acum ceva timp am constatat ca prietenul meu se comporta foarte diferit fata de mine. Suntem impreuna de doi ani de zile si totul a fost perfect timp de un an si jumatate. Nu ne certam deloc, abia daca ne contraziceam dar, dupa un an si jumatate s-a angajat la o firma iar postul sau este destul de solicitant asa ca este mai mereu nervos. Atunci au inceput certurile, incercam sa-l inteleg dar cand vedeam ca nu am cu cine, ma enervam si eu. Intr-un final ne-am despartit dar problema era ca avem prieteni comuni si ne vedeam aproape zilnic. Eu normal ca inca il mai iubeam dar nu voiam sa-i spun nimic pentru ca stiam ca o sa ajungem iar sa ne certam. Dupa vreo doua saptamani am aflat ca el avea o noua prietena dar ca nu era nimic serios. Normal ca am inceput sa fiu geloasa, invidioasa si simteam cum fierbe orgoliul in mine dar pana la urma, nu mai aveam nici un drept sa-i spun. Dupa o luna dupa ce ne-am despartit, ne-am impacat de comun acord si totul a mers bine doar ca din baiatul care era grijuliu, care ma complimenta zilnic si punea grijile mele pe primul loc, a ajuns sa fie indiferent in mare parte, sa ma lase sa fac ce vreau si sa arate ca el tine la mine doar in momentul in care incercam sa-l fac gelos complimentand alti baieti. La inceput m-am gandit ca poate mai are o relatie si cu fata respectiva dar dupa aceea mi-am dat seama ca nu are cum. Locuim in acelasi cartier si dupa servici ne vedem zilnic si stam impreuna pana seara. Nu a fost sunat nicioadata de catre nici o fata, nu mi-a dat absolut nici un motiv sa cred ca ma inseala si totusi, nu inteleg de ce s-a schimbat asa mult. El stiu ca ma iubeste deoarece se vede ca e protectiv si ma respecta intotdeauna dar nu-mi dau seama cum imi pot "recupera" prietenul.

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Eu spun să îi dai un ultimatum. Dacă nu vrea să fie cum a fost înainte, mult mai bine să îi pui capăt. E clar că nu te mai iubeşte ca la început. Nu este un nemernic, deci nu te înşală, dar nu mai este ca la început tocmai din cauza asta. Eu zic că mai bine termini acum, deoarece dacă vei continuă chestia asta vei suferi mult mai mult când se va ajunge la despărţire, că acolo e foarte probabil să se ajungă în timp. Eu zic să îţi găseşti pe altcineva, deoarece o să treacă viaţă pe lângă tine în modul asta, şi se va termină povestea asta si o parte din timp(timpul este foarte important) cu o mare dezamăgire.

1 răspuns:
| SkyPilot a răspuns:

Nu mai are sentimente pentru tine. Sta cu tine cel mai probabil din comoditate sau din cine stie ce alt motiv. Te protejeaza si se poarta bine din cavalerism. Flirtul cu altii nu te ajuta cu nimic, dimpotriva, ii arata ca el are dreptate. Nu il mai poti face sa fie cum a fost.