| DarkOrbitMoon a întrebat:

Acum ceva timp am facut un fel de infarct pulmonar. Doctorul a zis ca nu-i ceva normal la varsta mea, iar daca mai patesc asta plamanii mei pot ceda. Totul a fost ok pana saptamana trecuta, cand bronhiile au inceput sa sangereze din nou. Iar asta nu-i bine.
In fine, ca nu asta e motivul pentru care am pus intrebarea, ci maica-mea. E distrusa din cauza asta, a fost pe la toate manastirile, se roaga si plange ca sa ma fac bine...Si nu mai vreau sa o vad asa.
Ce sa fac?
Eu ii spun ca totul e ok si o sa fie bine, dar nu ma asculta. Daca ati putea sa-mi dati cateva sugestii...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Da' pana la urma ce a cauzat infarct-ul ala?
Gandeste-te si tu,,, daca fiica-ta ar face infarct pulmonar iar acum i-ar sangera bronhiile, stiind ca poate sa moara ce te-ar face sa te calmezi? Te-ar face ceva sa te calmezi? Mai ales ca ii spui ca totul o sa fie bine dar situatie se duce din cate se vede spre rau... sper ca nu-s un nenorocit prea mare ca ti-am spus asta, dar tu te-ai calma intr-o astfel de situatie cu vorbe? Si in afara de vorbe ce sa primesti? Nu prea vad cum s-ar calma decat daca ar fi sigura treaba ca tu o sa te faci bine sau daca s-ar impaca cu gandu' ca s-ar putea sa se sfarseasca nasol, iar a doua varianta este destul de naspa.Eu unul, intr-o astfel de situatie, sa aud "E ok si o sa fie bine" ar fi cam ultima chestie pe care as vrea sa o aud.Nu stiu de ce... poate nu-i asa si cu maica-ta, oricum eu sunt mai sinistru si pesimist.
Tu te gandesti ca nu vrei sa o vezi asa da' ea te vede cu mult mai rau pe tine.
Eu m-am simtit putin naspa cand am vazut intrebarea si nici nu te cunosc, da'-mi place numele si ce raspunsuri dai.De obicei sunt indiferent fata de oamenii pe care nu-i cunosc.Acum...maica-ta te stie de cand te-ai nascut, esti copilu' ei si din cate se vede tineti una la alta destul de mult.Am spus deja mai sus.In locul ei, ce te-ar calma in situatia asta? E destul de grava, nu e ca si cand ai avea o raceala sau ceva relativ banal.

| T0T a răspuns:

Incearca sa ii explici ca daca merge la manastire nu rezolva nimic. Ai nevoie de un tratament urget! Mai bine mergi in Bucuresti. Nu e de gluma.

| anonimg a răspuns:

Mai bine ar merge la Biserica Adventista. Nu garantez vindecarea ta -chiar dacă Domnul Hristos are si astăzi puterea de a vindeca la fel ca si în trecut; garantez pentru pacea și liniștea de care are nevoie, si pe care toate bisericile si mănăstirile din lume nu i-o poate da, deoarece numai acolo Îl poate găsi pe Mântuitorul. Si nu este exclusă chiar și vindecarea ta.
Nu neglija nici medicii. Ferește-te de tot ce știi că iti afectează sănătatea.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru PrazPrăzescu):

Nu ar trebui sa te suspende. Eu nu m-as supara chiar daca ceea ce ai avea tu de spus ar fi contrar a ceea ce am scris si totodata si cred.
Oricum ar fi, eu cred ca si daca as fi trait in continuare ca vrajmas al lui Dumnezeu, macar pentru binele meu tot m-as fi impacat si as fi apelat la El in ultima instanta.
Acum pe drept vorbind, de ce merg oamenii la biserica? Pentru preoti? Nicidecum. Ci oamenii apeleaza la aceasta ultima nadejde care le-a mai ramas: ca exista un Dumnezeu care le-ar putea implini nevoile pe care mai marii lor nu le vor putea implini niciodata; macar ca oamenii nu cred in El, si nu traiesc in ascultare de Dumnezeu, chiar daca "Domnul este bun fata de toti, si indurarile Lui se intind peste toate lucrarile Lui." (Psalm.145:9)

| SkyPilot a răspuns:

Incearca sa ii explici ca ai nevoie de sprijinul ei, de increderea ei ca va fi bine, si ca te simt mai bine numai cand o vezi zambind. Cauta-ti atent cuvintele si fii convingator.

| Pool77 a răspuns:

Decat sa se duca la manastiri si la popi sau chestii de genu. Mai bine explica-i sa stea cu tine si sa lase totul in voia sortii... Nu uita cel mai bun lucru e sa fi optimist si sa mergi la un doctor care stie ce face.

| Pool77 a răspuns:

Endoryus insfarsit cineva cu cap! +1

| mont a răspuns:

Tine cont de puterea auto-sugestiei care e foarte mare. Daca vesel se traieste e mult mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine cauta un doctor calumea. daca te bazezi pe "divinitati" si restul, nu ajungi nicaieri.

| DarkOrbitMoon explică (pentru anonim_4396):

Nu, nu, ca am doctor foarte bun. Nu-i asta problema.
Dar stii cum sunt mamele, pun si divinitatea in calcul...

| anonim_4396 a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

"Dar stii cum sunt mamele," eh din pacate da, sunt si mame ca ale tale. mie cand mi s-au dau cateva luni de trait pur si simplu faceam ce faceam si inainte doar ca asteptam sa crap. si nu e ca eu sau mama ne rugam la sfantu asteapta.

nu stiu ce sa zic, sper sa ai vreo sansa de refacere.