| Gabrielg29 a întrebat:

Acum ceva timp ma imprietenisem cu niste baieti si desi ne intelegeam bine in primele saptamani, ei au inceput sa rada de mine ca imi cumpar lucruri ieftine, gen suc la 2 lei sau corn la 1, 5 lei in timp ce ei isi luau numai lucruri mai scumpe de la 4 lei in sus.

Ei ma obligau sa imi cumpar numai chestii scumpe iar eu le-am spus ca nu vreau sa imi cumpar doar ce vor ei.

La un moment dat le-am spus ca nu doresc sa mai fiu prieten cu ei pentru ca ei ma obliga sa imi cumpar lucruri scumpe.

Credeti ca am procedat bine ca nu am mai discutat cu ei?

Eu pur si simplu ma saturasem sa imi cumpar doar lucruri scumpe cum ma obligau ei.

11 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Nu vad problema, daca eu vreau sa iau dala la 1, 5 lei, ce il *** pe ala grija? Prieten/frate/mama/tata nu ii mananca pe ei spinarea de ce fac eu cu bani mei, nu? ia sa pari si tu deranjat de chestia ca ei cumpara doar din astea scumpe si zile sa cumpere din astea ieftine, forteazai laughing) sa vezi cum vor reactiona

| AnaBejenaru a răspuns:

Lumea nu stie decat sa judece.Foarte bine ai facut, vei gasi alti prieteni, alte persoane care iti vor schimba viata in bine.Considera asta o lectie pe care ai invatat-o.Te pup! :*

| anabelisa a răspuns:

Ei,lasa-i in biata lor de increzuti ce sunt! Ai procedat foarte bine.Zambesc in sinea mea, cand mai gandesc la faptul ca tu ai putea fi cel care va ajunge sa rada de ei peste cativa ani, pentru ca isi iau un suc la 1 leu si nu au destui bani in buzunar pentru unul mai scump.
Oricum, si daca ar fi sa se intample asa, nu trebuie sa-ti bati joc, deoarece detii un creier functional pe care ei nu il au.

| milan9 a răspuns:

Sunt fel de fel de greşeli şi mici tensiuni care pun la încercare o relaţie de prietenie în timp. E nevoie să ţii mult la acea relaţie de prietenie pentru a avea răbdare, pentru a sacrifica orgoliul, pentru a acorda bunavointa…

Trebuie să te asiguri că partenerul de viaţă poate fi capabil să îţi fie şi prieten, şi un bun sfătuitor. Viaţa ne va pune în faţă atât de multe provocări încât e nevoie putem colabora permanent cu cei de lângă noi, sau, cei de lângă noi să fie capabili să colaboreze cu noi în momente critice în care vom fi nevoiţi să ne situăm.

Se spune că poţi consuma un sac de sare lângă o persoană, îi poţi sta alături mult timp fără să ajungi să o cunoşti în mod concret. Şi asta pentru că nu am văzut-o (sau nu am vrut să o vedem cum se manifestă în situaţii critice…

De abia atunci vom afla cine sunt cu adevărat cei din preajma noastră, sau ce reprezentăm noi pentru ei…
De cele mai multe ori asta se întâmplă cam târziu...

| SkyPilot a răspuns:

Ai facut foarte bine. In viata ia-ti deciziile dupa ce crezi tu, nu dupa ce iti spun altii. Iti va fi mai bine, Iar cand gresesti, macar stii ca ai gresit dupa mintea ta nu dupa prejudecatile alora.

| danay72 a răspuns:

Foarte bine ai procedat.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi un filmulet despre prietenii adevarate.

| tacitacitaci a răspuns:

Fa ce vrei, cum vrei.
Te felicit pentru ce ai facut.

| LastMimzy a răspuns:

Eu cred ca ai facut foarte bine.Nu ai de ce sa stai cu persoane care te pun sa faci ce nu vrei si in preajma carora te simti aiurea.Gaseste-ti niste prieteni cu care sa fi egal si cu care te poti simti confortabil.....parerea mea.

| mleonte81 a răspuns:

Da.Trebuie sa ai propia identitate.

| raisamarin12345 a răspuns:

Pai, eu un lucru naspa, sunt multi copii care nu au cei 7 ani de acasa, iar ei se vad ca nu au anii aceia, totusi fa cum vrei tu de ex: nu ai alti prieteni in afara de ei, poti sa sa te joci, sa vorbesti i dar incearca sa nu stai mereu cu ei sa nu te molipsesti si tu, ai alti prieteni, lasa-i in pace, puteti fi prieteni dar nu vorbii cu ei. Totusi daca ai alti prieteni apropie-te foarte incet de baietii de la scoala, deoarece daca aud ca le ceri scuze te vor crede slab, asa ca incerca doar sa îi bagi in seama dar rar. Sper ca te-a ajutat sfatul meu. Si daca esti dragut si sfatul ti-a placut te rog frumos da-mi fund

| sabbb a răspuns:

Ai facut ce trebuia.