| doarUnCopilprost a întrebat:

Ai trecut prin multe momente grele singur?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

"Îngrijorarea", golirea de sens pe care omul o resimte uneori, nu o poate elimina EFICIENT (pentru mulţumirea sufletească autentică) decât prin împlinire spirituală, prin empatie şi compasiune faţă de semeni şi faţă de cei ce trec prin experienţe similară, prin schimbarea accentului dinspre materie spre suflet (neaşteptată poate happy ) şi spre sensul authentic al unei vieţi prin care să ne edificăm veşnicia!

Astfel de momente sunt în acelaşi timp şi semnale de alarmă în privinţa necesităţii unei împliniri spirituale, singura care nu dezamăgeşte dar în schimb te face să cunoşti un sens al existenţei de la care nu te-ai fi aşteptat să fie atât de important şi de puternic...

11 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Da..am trecut prin momente dificile la 13 anistraight face
O zi frumoasa sa aihappy

| mgtow a răspuns:

Da

| thegatekeeper a răspuns:

Nu am avut parte de multe momente dificile pana acum, iar prin cele pe care le-am trait am trecut singur, in general, pentru ca nu imi place sa implic alte persoane in problemele proprii.

| GabrielaIoana a răspuns:

Toti trecem prin momente dificile. Acum depinde cat de multe sunt la fiecare. Unii sunt mai nororcosi, altii nu... Important petru toti e sa ne tinem optimismul viu si sa mergem inainte.

| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de „nelinişte", de „dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte „aşezări" a „lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...

Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens este esenţial să cauţi sprijin moral. Stările de descumpănire sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri). Prin ele trecem la un alt prag de înţelegere al lucrurilor!

Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

Această depresie poate fi o urmare a unei orientări greşite a timpului folosit, a unor disfuncţionalităţi sau priorităţi greşite în viaţă.

Şi trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici, dar siguri şi definitivi ai aflării răspunsurilor la întrebările esenţiale ale vieţii... happy

| danay72 a răspuns:

Momente grele in acest sistem vor fi mereu, dar ca sa poti face fata, pe situl jw.org poti gasi articole interesante.

| AtateaConditii a răspuns:

Si singura si cu familia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general da.

Dar intotdeauna rasare soarele happy

| Mariusflo a răspuns:

Toată lumea trece prin astfel de momente.

| Anonim1045 a răspuns:

Singuratatea in sine este un moment greu.
Dar cand mai vin si alte greutati faci tot ce poti si speri ca maine va fi mai bine. Cu totii trecem singuri prin momente grele, chiar daca unii par sa aiba relatii bune cu familia lor asta nu inseamna neaparat ca se destainuie lor. Si ce daca altii au prieteni aproape, in final tu esti mai puternic decat ei. happy

| alinasabalu a răspuns:

Da adevarul este ca in momentul de fata trec prin cel mai greu moment.au fost si altele dar asta m-a dat peste cap