| xAnddre a întrebat:

Am 14 ani, mama a murit în iulie, vara asta şi am rămas în grija tatălui care este alcoolist. Când trăia mama mereu se lua de ea şi uneori o şi lovea. Am chemat poliţia de mai multe ori însă a primit doar avertismente şi amenzi. Mie mi-a tras odată o palmă şi odată şi-a pus mâinile în jurul gâtului meu, să mă stranguleze. Eu m-am săturat să stau cu el. Desigur, nu m-a mai lovit dar dacă continuă să bea, la un moment dat o va face. L-am şi înregistrat când mă înjura şi îmi spunea să plec, că nu mă opreşte.
Am încercat să vorbesc cu el când e treaz, dar nu mă ascultă, nu ascultă de nimeni. Îl cunoaşte tot oraşul drept un beţiv.
Nu mai vreau să stau cu el, are şi răbdarea mea limite. Ce pot să fac?

14 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Asta este un caz pentru DGASPC (directia generala de asistenta sociala si protectia copilului). Daca ziceai din ce oras esti, iti dadeam si o adresa sau numar de telefon. Trebuie formulata o plangere la ei, trebuie deschisa o ancheta si in urma ei luata o decizie. Daca bunicii dintr-o parte (mamei intai, apoi a tatalui) traiesc, daca au posibilitati (camera separata, baie in casa, etc.) atunci vei fi data in grija lor, daca nu, atunci se va gasi alta solutie.

| mgtow a răspuns:

Apeleaza la protectia copilului, nu cred ca vreo ruda te va primi in grija ei doar daca esti sigura ca e cineva sufletist din rude sa te ia in grija. Varianta auxiliara caminul de copii.

| alexaalexandraa a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru ca ti-ai pierdut mama. Si inteleg prin ce treci. Nu mai ai decat pe tatal tau? Bunici? Sfatul meu e sa mergi la bunici daca ai sau la o ruda. Chiar daca e tatal tau e foarte greu sa ramai in grija lui. Iti doresc multa putere sa te ajute D-zeu.

| alexaalexandraa a răspuns:

Poate nasii tai te pot ajuta sau matusa. Cu tatal tau e imposibil sa duci o viata normala. Imi pare sincer rau prin ce treci. Esti prea mica ca sa te poti descurca singura. Roaga nasii tai sa te ajute sa termini liceul. Apoi incerci sa te angajezi si te vei descurca pe picioarele tale. Nu e usor, dar nu imposibil. Iti doresc numai bine.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu o invăța la violență.

| Radu284 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Si cam ce ar trebui sa faca cand o strange ta-su de gat?

| milan9 a răspuns:

Imi pare rau de situati prin care treci.
In ciuda varstei tale fragede este totusi nevoie de rabdare. Cadrul familie iti apartine si tie, nu il poti parasi. Este mediul in care ai trait, in care ai avut-o pe mama ta, este un spatiu necesar pentru corecta ta formare psihica. Incearca sa limitezi pe cat posibil discutiile cu el daca intuiesti starea de nervozitate sau betia.
Timpul poate sa rezolve o astfel de problema.
Bine ca nu este violent in mod obisnuit. In fiacare familie se mai intampla ca un copil sa mai primeasca una cateodata. Nu e omormal, dar bine ca au fost situatii rare. Tu intr-un an doi vei fi o alta persoana, mai matura, iar dialogul cu el se va realiza altfel.
Si el este o visctima, nu e bine sa-ti lasi familia la greu.

| milan9 a răspuns:

Dialogul este cheia, acolo se poate lucra, acolo se poate INSISTA mai mult. Fiecare are nevoie de o familie. Nu poti gasi in alta parte un cadru caruia sa-i spui familie. Sa parasesti cadrul familiei (doar daca nu cumva ai o ruda foarte buna care sa se ocupe de tine, in care tu sa poti avea INCREDERE, si sa o ASCULTI - ori acest lucru e foarte dificil de gasit). Nu e bine sa fiii inurmatorii ani "pe cont propriu" pentru ca vor fi anii cei mai dificili - varsta unei vulnerabilitati extreme. Greseli savarsite la aceasta varsta isi pun iremediabil amprenta asupra intregii vieti.

Familii in care copiii sa nu poata avea cu cine discuta in familie se intalnesc la tot pasul- nu e o raritate. De aceea, daca tu te poti cantona in propria ta camera, chiar daca te vei simti izolata (*prietene nu te opreste nimeni sa ai), ramai totusi "acasa". Printre straini, in 90% este un calvar (si ma refer la rude- ca sa nu mai spunde straini)... thinking

Este nevoie şi de multă credinţă şi rugăciune (pomelnic la Liturghie- cea mai puternică rugăciune) pentru soluţionarea benefică pentru el şi pentru ceilalţi, într-o formă sau alta.

| danay72 a răspuns:

Imi are rau ca trebuie sa treci prin asa ceva.Incearca sa vorbesti cu alte rude despre el si cere-le ajutorul.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi articole despre acest subiect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok,te poti duce la protectia copilului cu acele inregistrari.Sa zicem ca vin cei de la PC si vad situatia, cerceteaza si ajung la concluzia ca e tata denaturat.Dar iti rapsund si eu tot cu o intrebare:Unde sa te duci apoi? La casa de copii pana la 18 ani si apoi? De infiat si familie sa te ia in plasament la varsta asta nu gasesti.Deci? Ai vreo ruda care stie situatia si e de acord sa te ia in plasament?

| Andreeac33 a răspuns:

Du-te la protectia copilului daca continua cu bataia etc. sau spune-le rudelor tale despre tatal tau...Nu mai ai nicio ruda?

| 49Days a răspuns:

Sincer,nu o sa te inteleaga nimeni doar daca acele persoane au trecut prin asta.Eu nu sunt deloc in masura sa-ti dau sfaturi pentru ca n-am rezolvat inca problema mea(aceeasi de altfel doar ca mai grava cred, el face si cand e treaz).Nu o sa-ti detaliez doar iti spun ca stiu exact cum e. Daca ai totusi vreo ruda apropiata incearca(cu toate ca nimeni nu se baga cand sunt cazuri de genul, stii "de ce sa ma leg la cap?" Tot ce iti pot spune fiind minora poti suna la telefonul copilului sau intra pe acel site scoala de mame, nu stiu multe dar stiu ca e serios. Nu stiu ce sa zic, baftahappy

| MariaaFairytale a răspuns:

Du-te la vreo ruda apropiata sau apeleaza la protectia copilului.Nu pot sa cred ca politia nu face nimic. condoleante.

| xAnddre explică:

Am două bunice, cea din partea mamei locuieşte cu noi însă e imobilizată la pat şi nu mai are mult de trăit. Cealaltă, din partea tatălui locuieşte cu mătuşa mea (sora tatălui - cea mai mare dintre fraţi. Ea şi taică-meu mai au o soră dar e în alt oraş). Mai am un unchi din partea mamei care de la botezul meu nu a mai venit s-o vadă pe maică-sa (bunica imobilizată la pat). A venit doar la înmormântarea mamei şi atât. L-am sunat de atâtea ori să vină s-o vadă pe bunica dar mereu găseşte o scuză sau nu răspunde.
Singurul sprijin "adult" îl găsesc în mătuşa din partea tatălui şi naşii mei. A existat o perioadă de 2 zile în care am stat la naşii mei (mama era în spital, la fel şi bunica).