| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani. Tatal meu vitreg are 36. El si cu mama mea s-au casatorit de cand aveam 7 ani, iar el m-a crescut ca si cum as fii fost fiica lui.
In prezent el este intr-o tara straina, iar eu stau cu mama. Pana acum o saptamana il iubeam ca si cum ar fi fost tatal meu biologic si il consideram un model pentru mine. Dar cred ca e ceva neinregula(va rog ajutor) si ma sperie foarte tare.
Tin minte ca aprox. acum 1 luna, in seara in care el trebuia sa plece, eu fiind deja in pat si aproape adormita, el a intrat in camera mea.
Am auzit cand a intrat dar fiind deja bagata in pat si acoperita m-am gandit ca o sa plece.
N-a facut asta. S-a pus langa mine, si m-a luat in brate, spunandu-mi ca o sa-i fie foarte dor de mine si ca ma iubeste foarte mult. M-am gandit ca nu e nimic rau in asta, probabil fiind dragoste parinteasca
Dar, spre socul meu, dupa putin timp, a inceput sa-si bage mana pe sub tricoul meu, sa-mi puna mana pe sani si sa ma mangaie.
Am impietrit. Nu stiam ce sa fac. Nu stiam ce dracu se intampla. Eram socata. Am adunat putin curaj si i-am scos mana din tricoul meu si i-am spus ca MA FACE SA MA SIMT EXTREM DE INCOMOD SI CA VREAU SA PLECE. El si-a cerut scuze, a spus ca am dreptate, si a iesit din camera.
Urmatoarea zi el era deja plecat din tara.
M-a sunat de foarte multe ori, dar nu i-am raspuns. Cand in cele din urma am facut-o, niciunul dintre noi nu a mai adus vorba de subiectul asta pana aseara.
El m-a sunat de pe telefon, undeva pe la 11 seara, si am inceput sa vorbim.
Parea o conversatie normala, pana intr-un punct, in care un fior rece a inceput sa ma apuce.
Ma tot lua cu „ Esti frumoasa„, „Esti perfecta" „Stii ca te iubesc" „ Esti ingerul meu","Pe tine te iubesc mai mult decat pe mama ta"( aici eram WTF WTF WTF)
( Lucrurile astea le spunea si inainte dar ma gandeam ca o spune intr-un sens stric parintesc, sau cel putin asa facea atunci) crying(((((((
Iar apoi, si citez, spune asa: „Vreau sa spun ceva, dar ramane intre noi, da?" Am spus pe un ton sec, "Da, ok" desi nu stiam ce v-a spune
el ma intreaba:
"Tu ma iubesti?„ Iar eu i-am spus ca normal ca il iubesc, doar e tatal meu vitreg.( Speram sa incheie subiectul)
Dupa care ma intreaba pe un timid „Eu...eu as vrea sa devenim si mai apropiati...tu ai vrea?"
. Eu l-am intrebat „cum mai apropiati?
El imi spune: „ As vrea sa te sarut" Asta daca imi dai voie"
Deja ma panicam.
I-am spus pe un ton sec si clar "NU. NU ar trebui si nu se poate asa ceva!" Aveam multe de spus dar eram prea confuza ca sa pot sa le spun.
Iar apoi el mi-a spus ca in seara in care m-a atins a simtit cum pluteste si m-a intrebat daca am simtit ceva( eu era WTF WTF WTF)
I-am spus NU! N-A FOST OK, NU VREAU SA SE MAI REPETE!
Dupa care( vizibil dezamagit fiind) si-a cerut iertare, si mi-a promis ca n-o sa se mai intample. A mentionat ceva cum ca spera sa nu se fii indragostit de mine, dar eram prea tulburata ca sa mai inteleg conversatia.
Imi e foarte frica.Si foarte rusine. Si plang din cauza situatiei asteia idioate. Omul asta o sa vina in vacanta de vara sa locuiasca cu noi, desi a promis ca n-o sa se mai repete, nu poti sa stii niciodata ce e in mintea lui, nu?
Nu am rude prea apropiate carora sa le spun, si sincer nici macar daca as avea n-as stii cum sa le spun. De-abia mi-am gasit curajul sa scriu chestiile astea. Cat despre prietenii mei, nu cred ca m-ar crede nimeni. La fel si cu mama. Oricum chiar daca m-ar crede, asta ar insemna sa distrug relatia lor, si fiindca el aduce cea mai mare sursa de venit in casa, probabil ca am ramane pe drumuri sad.
Va multumesc ca ati avut rabdarea sa cititi tot. Chiar as avea nevoie de un sfat, urgent, va rog. Nu stiu ce sa fac sad

Răspuns Câştigător
| Alexandru_Grigoraş_1980 a răspuns:

Ba, m-a uimit povestea ta. La inceput credeam ca vrea sa divorteze de mama ta ( cred ca bine facea) si ca te iubea foarte mult (sufleteste) dar dupa am ajuns la concluzia ca vrea sa te violeze sad. Discuta cu mama ta despre asta, sau poarta o discutie foarte serioasa cu tatal tau vitreg. Intreaba-l daca ar vrea o relatie cu tine... Daca asta vrea, e grav! S-ar numi un fel de incest. Trebuie sa discuti foarte bine despre asta cu mama ta. Ea e singura persoana din lume care n-o sa te dezamageasca si n-o sa te tradeze :'(. Asa poate divorteaza de mama ta... Oricum bafta! (eu am 13 ani, si eu am tata vitreg si are aceleasi sentimente ca un tata biologic)

11 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ne e ok ce face. vorbește cu mama ta despre asta.

| Xpressurself a răspuns:

Nu exista ca nu te va crede mama ta. Spune-i ce s-a intamplat cand gasesti momentul. Daca se vor desparti este spre binele tau, insa nu cred ca se va ajunge acolo. Ti se pare tie ca mama ta nu te va ajuta insa sa stii ca o va face. Nu poti rezolva singura situatia pentru ca esti copil si nu stii ce sa faci asa ca intelege ca ai nevoie de ajutorul cuiva din familie. Urgent

| Jorah a răspuns:

Chiar dacă aduce cea mai mare sursă de venit în casă, nu poți sta așa. Nu e normală treaba, se numește pedofilie. Nu vreau să te sperii mai mult decât ești deja, dar ăsta e adevărul. Un bărbat de 36 de ani nu are ce căuta cu o copilă de 14 ani, pur și simplu. Vorbește calm cu mama ta, o să-și dea seama că nu minți și că totul s-a întâmplat pe bune. Nu le spune prietenilor sau mai știu eu cui, o să se nască multe bârfe după prin orașul tău... (la cum e lumea, în ziua de azi.) Cel mai indicat este să vorbești cu ea, spune-i exact ce ne-ai spus și nouă aici și vezi cum decurg lucrurile.

| dana12848 a răspuns:

Nu cred ca un om de 36 de ani si-ar pune mintea cu o copila de 16 ani... daca o face are probleme grave

| angelcore a răspuns:

Imi pare rau pentru tine, dar chiar ar trebui sa vorbesti cu mama ta.

| missme99 a răspuns:

Draga mea, omul este pedofil.
TREBUIE sa vorbesti NEAPARAT cu mama ta. Nu exista nici un motiv in lumea asta pentru care sa accepti chestii de genul asta.
O sa ramai cu niste traume majore daca intre timp el avanseaza cu gesturile. Si oricum la un moment dat va afla si mama ta si o va distruge gandul ca nu a stiut prin ce chinuri treci tu si ca a stat atatia ani langa un monstru.
Am mai cunoscut cazuri de genul. Cel mai strigator la cer e ca voi va speriati foarte tare si indepartati fix persoana careia trebuie sa ii spuneti tot: parintele vostru.
Ia-ti inima in dinti si daca nu vrei sa ii dai detalii spune-i mamei tale ca el a incercat sa se apropie de tine intr-un mod care pe tine te-a rusinat si te-a facut sa iti fie frica. Spune-i ca te-a mangaiat pe sani, spune-i ca ti-a spus ca ar vrea sa te sarute. E absolut cel mai sanatos si mai bun lucru pe care il poti face atat pentru tine cat si pentru mama ta.

| fatacurioasa15 a răspuns:

Cel mai indicat ar fi sa vorbesti cu mama ta despre asta. Multa bafta

| FanElenaGheorghe a răspuns:

1) Linistestete!
2) Spune-i celei mai bune prietene acest lucru (daca ai)
3) Incearca sa uiti aceste momente.
4) Ai rabdare, si vezi ce se va intamla.
5)Daca se intampla aceleasi lucruri pe care le-a facut, nu ezita sa ii tragi cu talent o palma!
6)...

Cam atat, dar sper sa te mai pot ajuta, si sper sa se rezolve aceasta problema!

| anonima16200 a răspuns:

Îmi pare rău prin ceea ce treci, spune-mi si mie ce sa fac pentru ca si eu am o problema asemănătoare, doar ca e mai grav.