| anonim_4396 a întrebat:

Am aproape 20 de ani si nu sunt capabila sa iubesc. Si nu ma refer neaparat la iubire in sensul romantic, ci la iubire in general. Iubire fata de familie, prieteni, cunoscuti, colegi, etc. Iubesc doar animalele, atat. In rest nimic. Ma cert foarte des cu parintii si de multe ori le vorbesc urat, pentru ca nu ii iubesc (cu toate ca stiu ca ei ma iubesc pe mine) dar pur si simplu NU ma simt atasata de nimeni. Am foarte putini prieteni, majoritatea m-au parasit si am ramas doar cu cateva persoane...dar nu tin la ei. Imi sunt prieteni doar pentru ca mi-e teama de singuratate si stiu ca nu e bine sa ma izolez. Nu am reusit sa ma atasez de prietenii mei de pana acum, si sunt incapabila sa simt empatie fata de ei.
Totusi, a existat o singura persoana pe care am iubit-o. Una singura. Am fost indragostita de un tip extraordinar, inteligent, caruia i-a pasat enorm de mine. Am fost absolut dependenta de el...nu rezistam sa nu ii scriu din 5 in 5 minute si mi-a adus cea mai mare fericire a vietii mele. L-am iubit atat de mult incat mi-as fi dat viata pentru el. Dar pe cat de tare l-am iubit, atat de repede s-a stins "flacara". Toata treaba asta a durat cam trei luni, dupa care m-am trezit la realitate si mi-am dat seama ca dintr-o data nu il mai iubesc. A fost socant si de atunci plang aproape zilnic, pentru ca mi-e teama ca in situatia mea nu o sa fiu capabila sa mai gasesc un astfel de om, si ca nu o sa mai fiu capabila sa ma indragostesc vreodata de cineva. Are cineva idee de ce sunt asa si ce as putea sa fac?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Parerea mea este ca esti o persoana extrem de nehotarata nu sti ce vrei,simti,isi faci iluzi ca sti ca apoi sa regreti, iubirea nu trece asa usor,iubirea era o iluzie atata tot, tu iubesti,urasti ba nu sti ce, pe unde esti

du-te la un consult ca ai nevoie de tratament daca nu ai dat deja in depresie urmeaza apoi ganduri de sinucidere, dezamagirile ne fac sa fim reci, sa nu stim ce vrem, simtim, sa ne mintim

Răspuns utilizator avertizat
| UnBroken2016 a răspuns:

° Ma cert foarte des cu parintii si de multe ori le vorbesc urat, pentru ca nu ii iubesc° Asta o faci pentru ca esti neam prost nu pentru ca nu ii iubesti. Nu trebuie sa iubesti pe cineva ca sa il respecti. Cat despre restul, se poate doar sa fii mai rece. NImic anormal. Mai bine ca tine decat toti ciudatii care ii vad aici. La 14 ani deja au drame in °dragoste° de imi vine greata. Nu face din tantar armasar ca nu ai nimic. Unii oameni sunt facuti sa fie in centrul atentiei, sa caute sa fie ei sufletul petrecerii pe oriunde merg, altii sunt facuti sa fie singuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Heei, iti spun sincer ceea ce cred eu, cred ca esti o persoana minunata! Nu asculta tot ce ti-se spune de rau. Daca spui ca ai fost indragostita si tu, ca ai iubit, sa fii sigura ca esti capabila sa faci lucrul ala, mai ales daca ai fost, de ce sa nu mai poti fii? Suntem capabil sa facem lucruri pe care nu le-am mai facut vreodata, asa ca, ce te face sa crezi ca nu esti capabila sa iubesti din nou? Un lucru atat de frumos, fara de care n-am putea trai, tu, ai pus intrebarea asta, in speranta ca vei face ceva, ca vei putea sa-ti "revii", chiar si asta e o forma de iubire, findca nu esti napasatoare! Asculta-ma pe mine cand iti spun, si cea mai dura persoana, si cea mai oribila, a avut si are sentimente, dar o persoana minunata asa ca tine?! Capul sus, frumoaso! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai doar 19 ani!, deci pana acum aproximativ 2 ani ai fost o adolescenta.

Dragostea(sentimental a) se atinge in jurul acestei vastre, la fel si viata sexuala(ceea ce se intampla ii adolescenta e mai mult o boala denumita "nebunia hormonilor". : ) )

Desigur, adolescent sau nu fiecare se ghideaza dupa anumite ASTEPTRI in alegerea partenerului.
Se pare ca nu ai gasit persoana potrivita pentru tine pana acum-nu poti iubi pe fiecine doar pentru a nu fi singura.
In viata primeaza calitatea in fata cantitatii!

Parintii-pentru multi adolescenti reprezinta o pacoste, insa eu tot nu cred ca nu ii iubesti chiar deloc(ai vreun motiv sa nu-i iubesti, au fost rai cu tine? )

Prietenii-sunt de multe ori falsi ...si multi, la fel iti spun gaseste CALITATE nu doar cantitate!

Daca crezi ca totusi ceva e in neregula cu tine consulta un psiholog, el te va lamuri mai bine, eu ti-am spus parerea mea!

Succes!

| Kreisegger a răspuns:

Scuza-ma ca iti spund DAR poate ai autism!
Autismul este o boala care te nasti cu ea si nu ai posibilitatea sa iubesti sa ai emotii si ai mereu motive de cearta chiar si din cele mai mici prostii.Eu iti presupun sa te calmezi sa vorbesti cu parinti tai si sa te duca la un medic specialist este cea mai buna cale, sunt centre pentru asa ceva si ei pot sa te ajute

Sper ca te-am ajutat!

Bafta si nu uita cunoasterea invinge frica(incearca sa intelegi)

| Oana92 a răspuns (pentru Kreisegger):

Ce spui tu nu e autism. Nu a dovedit nimeni ca autistii nu pot iubi! Problema lor e ca nu se pot exprima... Iar daca fata asta avea autism nu scria intrebarea asta, garantat.

Incapacitatea de a simtii emotii si empatie se numeste tulburare de personalitate antisociala, dar nu cred ca e cazul de asa ceva din moment ce ea spune ca a simtit iubire, chiar si o singura data.

| ThatGirl77 a răspuns:

Buna! Trec prin aceeasi situatie.Eu am 16 ani si sincer cand am citit ceea ce ai scris m-au dat lacrimile pentru ca mi-am dat seama ca nu sunt singura persoana care trece prin asta.La fel, pot iubi doar animalele in schimb nu ma pot atasa de parinti, prieteni etc chiar daca ei ma iubesc neconditionat.Nu stiu sa iti spun ce sa faci pentru ca nu am gasit solutie pentru asta. Voiam doar sa iti spun ca nu esti singura.Toate persoanele apropiate carora le-am spus de asta au zis ca nu exista oameni care sa nu poata iubi.Nu stiu, poate e doar o chestie care vine din mintea noastra si psihologul o poate repara-poate.Tu nu poti spune neaparat ca nu poti iubi avand in vedere ca da, te-ai indragostit si ti-ai fi dat si viata pentru persoana respectiva, asta inseamna iubire si tu ai simtit-o.Eu cred, sincer ca e doar o problema care vine de la psihic.
Iti doresc succes!

| HappyFaceCooll a răspuns:

Hmmm...suna foarte interesant, sa stii. Pai, ca sa clarificam de la inceput. TOTUL porneste de la psihic. Eu cred ca iti este frica sa nu fi ranita si de aceea nu vrei sa te atasezi de persoane. Animalele nu au cum sa te paraseasca. Ele sunt fidele. Dar oamenii isi vad interesele lor, fara a tine cont de dezastrul pe care il provoaca (in general). Ai spus ca ai iubit un baiat. Inseamna ca ai simtit ca e special. Incearca sa iti dai seama daca starea ta se trage din faptul ca ai fost ranita extrem de des, poate chiar inconstient, sau este ceva ce se mosteneste. Daca ai o problema cu hipotalamusul (centrul emotional)...atunci asta este alta poveste.

Oricum, sper sa poti gasi o persoana pe care sa o poti iubi. Pentru mine, iubirea este o arma: am fost taiata in bucati din vina ei...pentru ca iubesc imi fac rau si ma autodistrug. Dar cred ca iubirea poate fi minunata. E ciudata...trebuie doar sa gasesti ACEA persoana care este in stare sa te iubeasca neconditionat.

Iti urez multa bafta!