| mraw1234 a întrebat:

Am luat 5 si 7 la testele de matematica pentru care m.am pregatit intens...si nu i.am spus mamei. Ea crede ca voi lua note mari si in curand e sedinta cu parintii de care ea nu stie...cum sa ii spun?

6 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Depinde ce asteptari are mama ta de la tine. Oricum sunt note de trecere.
Ii spui de sedinta pur si simplu, oricum se discuta si alte probleme

| MskDesign a răspuns:

"Am luat 5 si 7 la testele de matematica pentru care m.am pregatit intens"
Dupa cum se pare nu te-ai prea pregatit daca ai luat 5 si 7. Oricum ar fi, trebuie sa ii spui mamei tale inainte de a ajunge la sedinta cu parintii, astfel ii dai ocazia sa se pregateasca moral si sa nu ii cada fata in pamant.

| Mihaela1964 a răspuns:

Pur si simplu: mama ne-a adus rezultatele la testele de matematica si am luat numai 5; am gresit, voi lucra mai mult ...bla-bla-bla.Minciuna in care traiesti acum iti da un stres in plus; nici sa nu te gandesti sa nu-i zici inainte de sedinta despre asta, o pui intr-o postura naspa si va fi mult mai rau. Bafta.

| doreal a răspuns:

Te duci si ii spui. Nu ai nevoie de sute de scenarii pentru a spune o nota nevinovata, care pana la urma e a ta.

| SweetMinion a răspuns:

Pur si simplu ii spui. Nu trebuie sa fi geniu, trebuie sa iei note in asa fel ca sa treci clasa, nu trebuie sa fi premiant. Cat despre sedinta, spune-i despre ea. Daca nu ii spui de sedinta o va suna diriginta/dirigintele tau si oricum ii va spune notele. Mai bine fa ce trebuie si spune-i.

| WildLife1001 a răspuns:

Incearca sa i-o spui cat de repede posibil.Nu conteaza cum, ea trebuie sa stie sau va afla intr-un fel rusinos. Daca te va certa, trebuie sa stii ca ea va fi mai putin suparta decat cand va afla la sedinta.Greseala recunoscuta e pe jumatate iertata!