| Imvu_Emily_1998 a întrebat:

Am nevoie de ajutor. azo e ziua mea,totul a fost perfect pana cand... parinti mei au inceput iar sa se certe! Dar nu orice certi,mama mea reactioneaza foarte urat,extrem de urat, tipa etc. Nu mai rezist, tin in mine, nu mai pot! Sa-i aud certandu-se mai ales de ziua mea. Nu mai pot, ajutati-ma! Acum tatal meu vrea sa plece la mamaia cealalta.

7 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Discuta cu fiecare in parte. Incepi cu tatal tau, pare mai de inteles. Explica-le cat de mult te afecteaza certurile lor si intreaba ce ai putea tu sa faci ca ei sa se inteleaga mai bine. Poate o astfel de discutie ii trezeste la realitate.

| Lawliet14 a răspuns:

Calmeaza-te ca nu esti singura ce a avut astfel de probleme si iti recomand din cand in cand sa mai suni si aici pentru ca e gratis si sunt asistenti specializati: http://www.telefonulcopilului.ro/.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Xpressurself a răspuns:

Daca stii ca nu ai cu cine celebreaza-ti ziua de nastere in alta parte departe de ei. de exemplu cu prietenul tau. si daca nu ai cauta sa gasesti unul care are posibilitatea sa te sustina si financiar si afectiv. nu ramane singura pentru ca nu esti singura si sunt multi in jurul tau care pot si vreau sa te ajute. doar trebuie sa-i descoperi.
pot sa intuiesc ca mama ta este focarul de nervi in casa daca tatal tau vrea sa plece. poate este cea mai buna alegere, urmeaza-l. daca e asa spune-i ca vrei sa pleci cu el. stiu ca pentru multi nu este un sfat care sa le placa insa poate fi cea mai buna alegere. am fost in aceeasi situatie in familie. m-am mutat cu tatal meu si lucrurile s-au schimbat complet, viata de familie a devenit o placere. uneori trebuie sa facem sacrificii in viata.
pana atunci incearca sa observi daca exista anumite obiceiuri care se repeta si provoaca cearta. cand observi asta fa-te plecata in vecini cu treburi importante happy
evita aceste situatii pe cat posibil.

| Xpressurself a răspuns:

Chiar iti recomand sa gaseti pe cineva in vecini caruia sa-i ceri sa te ajute si sa te primeasca sa stai un ceas ca sa nu te plimbi aiurea pe strazi. va trebui sa-i spui insa prin ce treci in familie daca nu stie. poate fi o vecina singura, sau o prietena la care sa mergi.

| Mario76 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa incerci sa discuti cu ei. Ori pe rand ori cu amandoi odata. Sa le explici ca te afecteaza emotional. Iar solutia certurilor si tipetelor nu este cea mai fericita. Incercati sa vedeti poate mama ta este depresiva sau are alte probleme emotionale. Poate are ceva pe suflet si nu va spune si reactioneaza asa. Incearca sa stai de vorba si cu preotul. Poate reuseste si el sa calmeze lucrurile. Si putina rugaciune pentru parintii tai nu strica. Sigur va aduce pace in casa.

| ellebrandusa a răspuns:

Am fost si eu in situatia ta..nu e placut..nu ai putere de convingere asupra lor..as fi vrut sa te ajut.