| Gidea_Anca_1994 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru, deoarece voi nu cunoasteti persoanele respective si nu aveti cum sa ma influentati.Deci intrebarea este : pe cine sa aleg dintre persoana care este cu mine de 3 ani dar simt ca ma sufoca si nu prea mai simt iubire pentru el. sau persoana care mi-a pua inima pe jar si ma iubeste? astept parerile voastre deoarece eu nu vreau sa il fac sa sufere pe cel de 3 ani. Dar imi fac mie rau. Ajutor...

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Trebuie sa iti dai seama pentru care simti iubire adevarata. Sper sa te ajute acest articol.
Cum pot şti dacă e iubire adevărată?
Răspunde la următoarele întrebări:
1. Cum ai defini iubirea? ․․․․․
2. Cum ai defini pasiunea? ․․․․․
3. Care crezi că este diferenţa dintre iubire şi pasiune? ․․․․․
PROBABIL că nu ţi-a fost prea greu să răspunzi la întrebările de mai sus. De fapt, teoretic, e uşor să vezi diferenţa dintre iubire şi pasiune.
Însă totul se poate schimba în clipa în care întâlneşti băiatul sau fata visurilor tale. Simţi dintr-odată fluturi în stomac şi nimic nu mai contează. Eşti îndrăgostit până peste cap. Dar gândeşte-te: este iubire sau pasiune? Cum îţi poţi da seama? Pentru a răspunde la aceste întrebări, să vedem cum ţi s-a schimbat, probabil, concepţia despre cei de sex opus în ultimii ani. De exemplu, întreabă-te:
● Cum îi vedeam pe cei de sex opus când aveam cinci ani?
● Cum îi văd acum?
Răspunsurile tale arată, probabil, că odată ce ai ajuns la pubertate ai început să-i priveşti altfel pe cei de sex opus. „Fetele mi se par acum mai drăguţe ca înainte", spune Brian, de 12 ani. Elaine, care are 16 ani, îşi aminteşte o schimbare care a avut loc în urmă cu câţiva ani: „Toate prietenele mele au început să vorbească despre băieţi, aşa că îmi stătea gândul numai la ei şi mă îndrăgosteam uşor".
Acum, că cei de sex opus nu-ţi sunt indiferenţi, cum îţi poţi stăpâni aceste sentimente puternice? În loc să le ignori — ceea ce nu ar face decât să le intensifice —, poţi considera această situaţie drept o ocazie excelentă de a afla câte ceva despre atracţie, pasiune şi iubire. Dacă vei înţelege aceste trei faţete ale laturii sentimentale a vieţii, vei fi scutit de suferinţe inutile şi, în timp, vei putea găsi iubirea adevărată.
ATRACŢIE → Ceea ce vezi
„Eu şi prietenii mei vorbim mereu despre fete. Încercăm să discutăm şi despre alte lucruri, dar dacă trece o fată frumoasă pe lângă noi, ei bine, uităm despre ce vorbeam." (Alex)
„Un băiat care mă priveşte în ochi, îmi zâmbeşte frumos şi are un mers hotărât îmi atrage atenţia." (Laurie)
E normal să te simţi atras de cineva care arată bine. Dar ceea ce vezi nu e întotdeauna ceea ce pare a fi. De ce? Deoarece aparenţele pot fi înşelătoare. Biblia spune: „Ca un inel de aur în râtul unui porc, aşa este femeia frumoasă care se îndepărtează de înţelepciune" (Proverbele 11:22). Bineînţeles, acest principiu se aplică şi în cazul băieţilor.
PASIUNE → Ceea ce simţi
„Când aveam 12 ani, m-am îndrăgostit nebuneşte de un băiat. Dar, după ce mi-a trecut, mi-am dat seama că îmi plăcuse de el doar pentru că toate prietenele mele umblau după băieţi, iar el era băiat. Asta a fost tot!" (Elaine)
„M-am îndrăgostit de multe ori, dar de obicei mă uitam doar la aspectul fizic. După ce aflam cum era persoana respectivă în interior, îmi dădeam seama că nu eram atât de compatibili pe cât crezusem." (Mark)
Pasiunea trezeşte aceleaşi sentimente ca iubirea. De fapt, iubirea presupune şi sentimente romantice. Dar pasiunea şi iubirea au la bază lucruri total diferite. Pasiunea provine dintr-o reacţie superficială la calităţile exterioare ale cuiva. În plus, nu vede slăbiciunile acelei persoane şi îi exagerează punctele forte. Prin urmare, pasiunea este la fel de solidă ca un castel de nisip. „Nu ţine mult", spune o fată pe nume Fiona. „Poate că într-o zi îţi place de cineva, iar peste o lună ai aceleaşi sentimente, dar faţă de altcineva."
IUBIRE → Ceea ce ştii
„Când e iubire, cred că ai un motiv serios să fii atras de cineva, nu unul egoist." (David)
„Consider că iubirea adevărată se dezvoltă în timp. La început sunteţi prieteni buni. Apoi, încetul cu încetul, descoperi la acea persoană lucruri care îţi plac şi începi să ai sentimente pe care nu le-ai mai avut niciodată." (Judith)
Iubirea se bazează pe o cunoaştere profundă a punctelor forte şi a punctelor slabe ale unei persoane. Nu e deci de mirare că Biblia descrie iubirea ca fiind mai mult decât un simplu sentiment. Ea spune că iubirea este, printre altele, „îndelung răbdătoare şi bună. . . Îndură totul, crede totul, speră totul, suportă totul. Iubirea nu se termină niciodată" (1 Corinteni 13:4, 7,  8). Iubirea determină o persoană să se comporte astfel deoarece se bazează pe cunoaştere, nu pe credulitate sau ignoranţă.
Un exemplu de iubire adevărată
Relatarea biblică despre Iacob şi Rahela arată clar ce înseamnă iubirea adevărată. Cei doi s-au întâlnit la o fântână unde Rahela venise pentru a adăpa oile tatălui său. Iacob a fost atras de ea imediat. De ce? Un motiv este că era „frumoasă la trup şi frumoasă la faţă" (Geneza 29:17).
Dar să nu uităm că iubirea adevărată nu se bazează doar pe atracţia fizică. Iacob n-a fost impresionat doar de frumuseţea Rahelei. De fapt, Biblia spune că, după puţin timp, Iacob simţea mai mult decât atracţie. El o „iubea pe Rahela" (Geneza 29:18, Cornilescu, 2001).
A fost acesta finalul fericit al unei poveşti de dragoste? Nu, mai era mult până atunci. Tatăl Rahelei i-a cerut lui Iacob să aştepte şapte ani pentru a se putea căsători cu Rahela. Chiar dacă pare nedrept, iubirea lui Iacob a fost pusă la încercare. Dacă ar fi fost vorba de o simplă pasiune, Iacob n-ar fi aşteptat atât. Doar iubirea adevărată poate rezista probei timpului. Aşadar, ce s-a întâmplat? Biblia spune: „Şi Iacob a slujit şapte ani pentru Rahela, dar în ochii lui au părut doar câteva zile, pentru că o iubea" (Geneza 29:20).
Ce poţi învăţa din exemplul lui Iacob şi al Rahelei? Că iubirea adevărată poate trece proba timpului. De asemenea, ea nu se bazează numai pe atracţia fizică. De fapt, un posibil partener de căsătorie poate fi cineva de care nu te simţi peste măsură de atras la prima vedere. Barbara, de exemplu, a întâlnit un tânăr de care nu s-a simţit prea atrasă la început. „Dar pe măsură ce îl cunoşteam mai bine", recunoaşte ea, „situaţia s-a schimbat. Am remarcat interesul lui Stephen pentru alţi oameni şi faptul că punea întotdeauna interesele altora mai presus de ale sale. Ştiam că un soţ bun trebuie să aibă aceste calităţi. Am fost atrasă de el şi am început să-l iubesc". A rezultat o căsnicie durabilă.
Când vei fi destul de matur pentru a-ţi da întâlniri în vederea căsătoriei, cum îţi vei da seama dacă e iubire adevărată? Poate că inima îţi va şopti ceva, dar încrede-te în ceea ce-ţi va spune mintea ta, instruită biblic. Încearcă să cunoşti mai mult decât aspectul exterior al unui om. Acordă relaţiei voastre timp să se dezvolte. Nu uita, deseori pasiunea dispare după o vreme. Însă iubirea adevărată ajunge, în timp, să fie tot mai puternică şi devine ‘legătura perfectă a unităţii’ (Coloseni 3:14).
Fii sigur că poţi găsi o astfel de iubire, dacă înveţi să priveşti dincolo de atracţie (ceea ce vezi) şi de pasiune (ceea ce simţi). Următoarele trei pagini te vor ajuta să faci asta.
PENTRU INFORMAŢII SUPLIMENTARE, VEZI VOLUMUL II, CAPITOLELE 1 ŞI 3
ÎN CAPITOLUL URMĂTOR
Să presupunem că ţi-ai găsit jumătatea. Cum îţi poţi da seama dacă eşti pregătit pentru căsătorie?
VERSET-CHEIE
„Apele cele multe nu pot stinge iubirea, nici chiar râurile n-o pot duce cu ele." (Cântarea cântărilor 8:7)
SFAT
Ca să-ţi dai seama cât de bine cunoşti o persoană de care te simţi atras, răspunde la întrebările din foaia de lucru din volumul II, pagina 39 (pentru fete) şi pagina 40 (pentru băieţi).
ŞTIAI CĂ . . . ?
Tinerii care încep şi rup cu uşurinţă o relaţie „se pregătesc" pentru divorţul de după căsătorie.
PLAN DE ACŢIUNE
Ca să-mi dau seama dacă sentimentele mele faţă de cineva sunt un indiciu al pasiunii sau al iubirii, voi ․․․․․
În legătură cu acest subiect, aş vrea să-i întreb pe părinţi: ․․․․․
CE PĂRERE AI?
● De ce i-a creat Dumnezeu pe oameni astfel încât să simtă o atracţie puternică faţă de persoanele de sex opus?
● De ce multe relaţii „de dragoste" dintre adolescenţi se destramă?
[Text generic pe pagina 207]
„Iubirea poate depăşi obstacolele, în timp ce pasiunea tinde să se stingă atunci când situaţia se schimbă sau apar probleme. E nevoie de mult timp pentru a cultiva iubirea adevărată." (Daniella)
[Chenarul de la pagina 209]
Foaie de lucru
tu ce ai face?
Mihai şi Iulia ies împreună de 3 luni, iar Iulia spune că e „îndrăgostită până peste cap". Mihai e nebun după ea. Îi spune chiar şi cum să se îmbrace şi cu cine poate să-şi petreacă timpul. O trata ca pe o prinţesă — până săptămâna trecută, când i-a tras o palmă după ce a „prins-o" vorbind cu alt băiat.
El spune: „Iulia ar trebui să ştie că mi-e foarte frică să n-o pierd. De fapt, până şi gândul că cineva mi-ar putea fura prietena mă înnebuneşte. Îmi pare rău că am lovit-o. Dar am făcut asta pentru că nu suport nici măcar să se uite la altcineva. În plus, mi-am cerut scuze!".
Ea spune: „Părinţii spun că Mihai încearcă să mă controleze, dar nu-i aşa. El pur şi simplu are standarde înalte — n-a încercat niciodată să mă forţeze să fac ceva imoral. Iar când m-a lovit (asta nu le-am spus părinţilor), vorbeam cu alt băiat. Mihai este gelos şi acest lucru mă face să mă simt flatată uneori. Oricum, a spus că-i pare rău şi a promis că nu se va mai repeta".
Tu ce spui? Este ceva în neregulă în această relaţie? Dacă da, ce anume? ․․․․․
Ce ar trebui să facă Iulia? ․․․․․
Tu ce ai face? ․․․․․
[Chenarul de la pagina 210]
Foaie de lucru
tu ce ai face?
Eduard îşi dă întâlniri cu Alisa de două luni şi a observat deja cât de arţăgoasă e, mai ales cu părinţii. De fapt, Alisa se ceartă mereu cu părinţii şi de obicei câştigă. Ea ţine cu încăpăţânare la punctul ei de vedere până când părinţii ajung la capătul puterilor şi cedează. Alisa s-a lăudat în faţa lui Eduard că îi „învârte pe degete" pe părinţi.
El spune: „Alisa e foarte directă şi nu cedează în faţa nimănui, nici măcar în faţa părinţilor. Tatăl ei poate fi foarte enervant, aşa că e normal ca ea să-şi iasă din fire. Dar Alisa nu numai că ţipă, ea poate să şi plângă, să se îmbufneze sau să se poarte foarte frumos. Face orice ca să obţină ce vrea de la părinţi".
Ea spune: „Nu-mi pasă cine eşti, ce funcţie sau ce poziţie ai, îţi spun verde-n faţă ce am de zis. Eduard, prietenul meu, ştie asta. A văzut cum mă port cu părinţii".
Tu ce spui? Este ceva în neregulă în această relaţie? Dacă da, ce anume? ․․․․․
Ce ar trebui să facă Eduard? ․․․․․
Tu ce ai face? ․․․․․
[Chenarul de la pagina 211]
Foaie de lucru
e iubire sau pasiune?
Încearcă să ghiceşti ce cuvânt lipseşte în afirmaţiile de mai jos. Scrie în spaţiile libere cuvântul care se potriveşte: iubire sau pasiune.
 1. „․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․ e oarbă şi îi place să fie aşa. Nu-i place să vadă realitatea." (Calvin)
 2. „Dacă trebuie să-mi schimb comportamentul când sunt în preajma unei fete care-mi place, asta se numeşte ․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․." (Thomas)
 3. „Poate că te deranjează ceva la celălalt. Dar dacă e vorba de ․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․, vrei totuşi să fii cu acea persoană şi să rezolvi problema." (Ryan)
 4. „Când e ․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․, singurele lucruri care te interesează sunt cele pe care le aveţi în comun." (Claudia)
 5. „Când e vorba de ․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․, nu încerci să ascunzi cine eşti cu adevărat." (Eve)
 6. „․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․ este un mod egoist de a obţine ce vrei. Probabil vrei doar să spui că ai un prieten." (Allison)
 7. „․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․ vede greşelile şi ciudăţeniile cuiva, dar poate trăi cu ele." (April)
 8. „Când e ․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․, nu poţi spune de ce te atrage persoana respectivă. Pur şi simplu te atrage." (David)
 9. „Când e vorba de ․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․, crezi că celălalt nu greşeşte." (Chelsea)
10. „Când e ․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․․, nu le mai priveşti pe celelalte persoane de sex opus cum le priveai înainte, pentru că vrei să fii loial." (Daniel)
Răspunsuri: Pasiune: 1, 2, 4, 6,  8, 9. Iubire: 3, 5, 7,  10.
[Legenda ilustraţiei de la paginile 206, 207]
Pasiunea este la fel de solidă ca un castel de nisip — dispare în scurt timp

2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Daca nu il mai iubesti, ii spui si va despartiti. Relatia oricum nu va merge, mai devreme sau mai tarziu tot acolo ajungeti. Daca ii puneti capat acum, va puteti vedea amandoi de viata voastra. Gandeste-te in primul rand la tine, dar daca nu il mai iubesti, si pentru cel de 3 ani e mai bine asa.

| rousz a răspuns:

Pai daca nu mai simti nimic pentru el desparte-te de el. Din cand in cand trebuie sa te mai gandesti si la tine, asta este viata merge inainte, cea fost a fost, ce va fi va fiwinking uneori trebuie sa fi egoista. hy hy Acum tu stii mai bine pe cine iubesti, asa ca nu mai astepta si pune piciorul in prag de acumwinking bafta