| love3372 a întrebat:

Am nevoie de cateva sfaturi. In curand voi sta cu o fetita de 2 ani jumatate,oarecum "babysitting". Asta include ca ar trebui sa o adorm la amiaza. Mama ei zicea sa ii dau pur si simplu biberonul, fata sa stea in fund pentru a nu se ineca. Apoi presupun ca ar trebui sa stau cu ea pana adoarme? Cum sa o adorm mai exact? As dori niste sfaturi de la persoane care au avut experiente sau chiar de la mame. Multumesc anticipat.

8 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Depinde cum e obinuit copilul.Fie ii dai laptele si stai pana adorme, fie o legeni pe picioare.Desi nu e recomandat.
Am stat cu doi frati la varsta indicate de tine.Pe primul trebuia sa-l tin in brate pana adormea, pe al doilea, nu adormea decat leganat. Ofera-i jucaria preferata cu care sa doarma.
Impornant e sa fie si putin obosita inainte de adormi, deci ideal ar fi sa iesiti putin afara sau sa te joci putin cu ea.

| marin81 a răspuns:

Dupa ce-i dai biberonul, poti sa o iei in brate, sa te plimbi cu ea prin casa, pana adoarme, eu asa am procedat in calitate de tata

| VerdeLila a răspuns:

Mai bine intreab-o pe mama copilului ritualul de somn. Inainte de biberon, joaca-te cu el sa-l obosesti(dansati pe muzica de copii, cu mingea), apoi dupa biberon, il poti legana.
Succes!

| Mediocre a răspuns:

Pune muzica foarte linistita si foarte incet...si daca poti sa faci camera putin mai intunecata.

| NUAMR a răspuns:

De obicei copii de 2 ani sau mai mici adorm rapid daca sunt epuizati, asa ca incearca sa faci cat mai multe activitati cu el.

| RainbowDash1 a răspuns:

Bună! și eu am avut o experiență asemănătoare în trecut. A trebuit să stau cu un băiețel de 2 ani al unei vecine deoarece era plecată. Și l-am adormit legănându-l pe picioare (cred că știi cum) și cântându-i un cântecel de leagăn. A durat cam 15 minute să adoarmă, dar apoi nu s-a mai trezit până a venit mama lui. Succes happy

| love3372 explică (pentru RainbowDash1):

Am incercat, dar nu adormea. laughing I-ai mai dat biberon sau l-ai leganat pur si simplu?

| RainbowDash1 a răspuns (pentru love3372):

I-am dat, dar mai mult l-am legănat laughing încearcă să îi dai și o jucărie, ceva, poate merge. La mine a mers din prima laughing