| Cassandra18 a întrebat:

Am nevoie de sfaturi din partea voastra, vreau sa trec peste o despartire. A trecut deja un an si inca nu pot trece peste, chiar daca a fost o relatie la distanta si ne-am vazut doar odata la 4 luni, eu mai simt ceva pentru el, nu sunt sigura daca si el, nu pot sa il scot de pe retelele de socializare, inca sper ca mai exista vreo sansa sa se intoarca. Zilele astea am vazut ca si-a facut o noua iubita, cand i-am vazut poza am zis ca l-am uitat deja, dar stiu ca ma mint singura, doar eu stiu prin ce trec, refuz sa mai comunic, stau ca proasta inchisa in camera si plang. Am incercat sa cunosc alte persoane, dar nu stiu el e singura persoana care ma intelegea perfect. Am incercat sa ii dau block peste tot, mi-a venit dor si i-am dat unblock.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| JustDeedee a răspuns:

Of, drăguță, cunosc sentimentul! Timpul le va rezolva pe toate, dar nu îți pot spune cât va dura lucrul acesta. Înțeleg că te doare, dar gândește-te că până înainte să îl cunoști tot ai fost fericită, poți și de acum înainte. Ești puternică, nu ai nevoie să fii înțeleasă de cineva, e suficient ca tu să te înțelegi pe tine, tu să te iubești pe tine, tu să fii mândră de tine și să te simți tu bine cu tine însăți. Faptul că încerci să îl uiți întâlnindu-te cu alte persoane nu te va ajuta. Trebuie tu să te vindeci cu ajutorul tău făcând lucruri, hobby-uri care te fac cu adevărat fericită. Nimeni din lumea asta nu îți merită lacrimile, nimeni din lumea asta nu are dreptul să te facă să suferi. Ridică-te încet, cu pași mărunți, azi un zâmbet, mâine o vorbă bună și tot așa. Procesul de vindecare după o despărțire durează destul de mult, dar nu e imposibil. Eu sunt sigură că vei reuși să treci peste și cu timpul vei întâlni acea persoană potrivită pentru tine care te va face să înțelegi de ce nu a mers ultima relație. Nu te descuraja! Sunt sigură că ești un om minunat și ai multe lucruri de oferit lumii.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai facut o obsesie din faptul ca refuzi cu orice pret sa intelegi ca relatia s-a destramat, de aceea refuzi cu incapatanare sa-l elimini din viata ta, asa cum ar trebui.
Te sfatuiesc sa te maturizezi si sa intelegi ca nu se poate una fara alta, adica nu poti sa afirmi ca vrei sa treci peste o despartire cand in realitate nu vrei, facand o obsesia din urmarirea lui pe site-urile de socializare, in loc sa elimini orice contact cu el.
Deci cum este, vrei sau nu vrei sa treci peste despartire?

| Freya1 a răspuns:

Este o relație pe rețelele de socializare, deci normal ca va înțelegeți bine.Adevarata relație începe abia vand va vedeti zilnic sau locuiti impreuna,atunci iti dai seama daca va potriviți.

Orce relație la început sau cand decurge asa e o mana cerească. Aveti fiecare spațiu personal,faceti ce vreti,va căutați cand simțiți nevoia si totul e perfect.Dar după ce începeți să da-ti de greutăți abia atunci iti poti da seama daca sunteti potriviți unul pentru altul.
Asa ca, tu nu suferi din iubire, tu suferi pentru ca te-ai obisnuit cu el, ca aveai cu cine vorbi si acum esti singura.

Trebuie să ieși din monotonie, trebuie sa iesi cu prieteni, trebuie sa iti găsești o pasiune si sa conștientizezi realitatea.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Nu ai nicio șansa sal uiți nu ai nicio șansa sa renunți la el asta o știu de la mine orice ai face tu nu-l poți uitată orice s-ar întâmpla va rămână acolo in inima ta în sufletul tău degeaba te minti tu și încerci săi dai bloc și toate alea ce faci tu tu stii care este Adevăratul si orice ar face el tot el va rămâne ca va fi cu alta tot o sal iubești mai mult ca orice ca va avea copi cu alta tot ai sal iubești mai mut fac orice eu zic sa dai totul din tine sa nu renunți doar pentru ca vor alți și îți spun alți nu-i asculta da totul din tine și sa nu renunți Niciodată orice ar fi orice s-ar întâmpla

Răspuns utilizator avertizat
| sunmetal11 a răspuns:

Fa-ti un nou iubit si sa vezi ce repede-ti trece!

| IreneNemteanu a răspuns:

Incearca sa te regasesti intr-un hobby, o pasiune...