| calvinneed a întrebat:

Am nevoie de un psiholog, dar părinții mei nu ar face asta pentru mine, deoarece ei cred că sunt bine, dar nu e așa! Simt cum mă sting încet, nu e nimeni care să mă asculte și să mă înțeleagă! Țin totul în mine, toți m-au uitat, slăbesc continuu și. mă tai. Sunt o adolescentă și ar trebui să mă bucur de tinerețea mea, nu de tristețe. Cum i-aș putea convinge că nu sunt bine și că am nevoie de un psiholog, doar el mă poate ajuta în momentul ăsta? Cum aș putea ieși din depresia asta adâncă?

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu au bani sa te trimita de aia zice ca esti bine, roaga-te la dumnezeu si trece

| Clorox a răspuns (pentru mgtow):

Trece pe dracu!

| Adry05 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ei intr-o zi cand ii vezi ca nu sunt suparati, stresati sau cuprinsi de astfel de emotii negative. Eventual poti vorbi cu ei separat, poate unul va fi de acord. Explica-le exact ce ai zis aici (Fara partea cu taiatul de preferat). Daca nu sunt de acord, incearca sa faci rost de bani de la bunici sau ceva si cauta pe internet psihologi pentru orasul tau si-ti vor aparea adrese.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Crezi ca parinti tai au avut psiholog? si poate ca au trecut prin perioade mai grele. Sunt probleme inerente tineretii si a schimbarilor dinspre copilarie spre maturitate. Toti am trecut prin ele si, crede-ma, nu ne-a ajutat nimeni. Asa era atunci si asa ne-am calit. Unii au cedat (putini) dar este inerent. Asa se face selectia

| Violleta2022 a răspuns:

Suna te rog mult la TELEFONUL COPILULUI 116 111, este GRATUIT si vei primii consultanta de ajutor acolo!

| Drimmero a răspuns:

Spune-le ca vrei sa iti faci niste analize psihologice si ca este ceva normal pe fondul varstei sa simti ceva dereglari, iar psiholog te ajuta si te scoate 100% din orice neregula! Adolescenta e cea mai naspa perioada, o sa treci de ea si apoi nu mai ai treaba/

| Clorox a răspuns:

Uite, sunt la fel ca tine!
ATENTIE: O sa apara comentarii gen sinucide-te si ciudato si baliverne de genul!
Nu le asculta OK?

| Lawliet14 a răspuns:

Http://www.telefonulcopilului.ro/ sau psihologul scolii...

| Cameliapantiru a răspuns:

Ia legatura cu consilierul/psihologul scolar, din scoala in care inveti.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| ShaOfHatred a răspuns:

Actul de sinucidere si depresiile sunt practicate de oamenii slabi care nu pot sa-si controleze sentimentele. De ce esti asa depresiva? Gandeste-te ca unii oameni o duc mai rau,ca unii o patit mai multe ca tine. Care e problema,nu ti-au cumparat parintii ce ai vrut,nu ai prieteni,ti-ai pierdut persoane importante din viata ta, "nu te asculta nimeni?",sincer bullshit. Daca chiar nu ai puterea sa treci peste mizeriile astea atuci fa-o. Lasa in urma ta numai tristete si fa-o. Crezi ca prin lipsa ta ei o sa regrete ca nu te-au ascultat, sau ca o sa le fie mai bine fara tine? O sa planga si o sa uite, cu timpul.
Call me an asshole, but if you cant get through this, then fuckin do it.
Nu ai nevoie de un psiholog ca sa te calmezi. Ai nevoie doar sa te stapanesti.
Later.

| calvinneed explică (pentru ShaOfHatred):

Mulțumesc pentru sfat.

| ShaOfHatred a răspuns (pentru calvinneed):

Nu stiu daca ai inteles multe din ce ti-am zis si poate nu iti place stilul meu direct dar asta e, nu imi modific raspunsul ca sa sune cum vrea persoana respectiva.

| mihaicelsfant a răspuns:

Salut,vreau sa te ajut eu chiar imi doresc asta. cum pot da de tine? stai linistita nu ma dau la tine sau alte chestim, vreau numa sa te ajut. putem vorbi cand simnti nevoia

| Nitunitu a răspuns:

Buna Roxankys,

Ti-am citit sufletul si vad prin ce treci. Problemele familiare care le ai adica prin faptul ca te simti exclusa sau parintii tai nu iti dau prea mare importanta si te lasa sa mergi ca o barca pe apa indiferent daca e senin pe lac sau urmeaza o cascada sunt trecatoare. Prietenele tale nu iti mai acorda atat de multa importanta si nu mai esti inconjurata de prea multi oameni in care sa ai incredere si care sa iti ridice moralul ajutandu-te sa iti recapeti zambetul pe buze. Nu te mai uita la stiri atat de mult, rupe legatura cu negativitatea din jurul tau.

Trebuie sa intelegi ca astazi adica 2016 este mai greu pentru tine decat a fost 2005-2006 pentru mine cand eram cam de varsta ta. Din cate imi dau seama ai undeva intre 15 si 18 ani si crede-ma daca ma uit in spate la copilaria mea era totul altfel.

Tocmai de aceea vreau sa te incurajez sa ti de viata ta si de fericirea si sanatatea ta cu dintii. Cea ce tu simti acum se numeste depresie teoretic pentru ca stiinta si medicina poate da nume medicamentelor si tratament pentru diferite stari. Cea ce simtim noi ca oameni in urma unor boli fie fizice fie mintale (tulburari) sunt doar o carare de la calea dreapta pe care trebuie sa mergem.

Imagineaza-ti ca drumul tau in viata este sa traiesti 85-90 de ani, sa ai copii, sa ai o casa a ta si o meserie care sa o indragesti, un sot iubitor si o armonie foarte frumoasa in tot ceea ce faci.

Iti spun asta pentru ca aceasta este calea, adica iubirea, fericirea, sanatatea. Poti iubi un om, un animal de companie, poti iubi un sport, poti iubi un fruct care iti place sa il mananci la nebunie. Iubirea invinge totul si iti ofera un tel de a merge mai departe.

Uite eu la varsta mea am cunoscut oameni care au pierdut mult si s-au ridicat inapoi extrem de repede pentru ca aveau mintea setata pe ceea ce iubeau.

Da, trebuie sa te bucuri de tineretea ta, dar ce inseamna iubirea pentru tine? Ia o foaie si un pix si scrie tot ce iubesti pe ea, numai cuvintele si sa fie toate pozitive, nimic ce ti-ar face rau sau ceva ce te-ar intrista. In acest timp asculta si o melodie de relaxare cu sunetul naturii, sunt destule pe Youtube care au ca fundal marea sau muntele sau o padure si cu sunteul natural al acestora captat in video.

Cand scrii absolut totul, fiecare cuvant in parte, o sa vezi ca mai apar si altele la care nu te gandeai. O sa iti ia o noapte intreaga sa faci asta, dar merita pentru ca iti reda cheful de viata.

Uite, pamantul este atat de poluat si de ranit de catre noi oamenii care taiem padurii, sacrificam animale, suntem rai unii cu altii si se simte trist uneori. Dar cu toate astea energia si vibratia pamantului sunt tot o muzica armonioasa si el merge mai departe si se bucura cand cineva planteaza un copac, cand cineva danseaza si s-a cu picioarele desculte ca sa il simta. In tot acest timp soarele il incalzeste si nu ii spune niciodata ca ii este dator.

Vezi tu o astfel de iubire salasluieste in fiecare dintre noi. Lasa lumea sau situatia sa fie asa cum vrea, important este cum reactionezi si raspunzi tu fata de aceasta lume.

Japonezii au avut un tsunami imens si le-a luat casele asa cum iei tu mizeria din casa cu matura si ea tot apare. Micutii de iei au belit bine ochii, au luat lemne si cuie si si-au construit iar casele si armonia. Apoi au dat drumul la oale pe scari si si-au botezat copii care s-au nascut:

Tin ian poc

Ding ding dong

ting toing buf.

Stiu ca te-am facut sa zambesti si nu am ras deloc de japonezi, doar am incercat sa iti aduc un strop de zambet pe buze si vad ca merge cand vei citi asta.

Asa ca nu mai fi o rezerva la un joc de fotbal cu melci si bucura-te de ce iti place tie. Numai pozitivitate vreau de la tine si sa te vad ca zambesti cand iti imaginezi acei melci fotbalisti si cu ceva bautura la bord happy.

Pentru mine cel mai important in acest moment in legatura cu tine este sa pui mana sub barbie, sa ridici capul sus si sa nu mai privesti in pamant cand mergi pe strada. Nu ai tu nevoie de aceasta presupusa depresie asa ca las-o sa plece de langa tine.

Oricat de greu ti se va parea la inceput ia foaia de hartie pe care ai scris tot ce iubesti si inchide ochii spunand :

Iubesc tot ce am scris aici, tot ce este pozitiv si benefic mie, tot ce ma poate ajuta sa fiu fericita, sanatoasa si armonioasa pentru mine in primul rand pentru ca sa pot oferi iubire si in jurul meu.

Cand vei deschide ochii vei vedea ca acele flori care cresc in fata blocului sunt mai frumoase, parintii tai nu sunt chiar asa de rai si daca le spui glume o sa vezi ca o sa zambeasca si ei. Pune-le porecle parintilor tai si prietenilor tai in mintea ta in joaca cu nume de animale, si amuza-te cand ii privesti.

Eu aveam asa o suparare mica ca si tine cand aveam vreo 14 ani. Ma enervam si i-am spus mamei mele ca seamana cu o lamaie stoarsa ( sunt un caz mai special). A inceput sa rada si in acelasi timp era socata pentru ca nu stia de unde mi-a venit asta. M-a intrebat de ce seamana cu o lamaie stoarsa si i-am spus:

Pentru ca alergi toata ziua la munca si acasa, faci toata treaba prin casa si tot slaba si obosita esti. A devenit putin cam trista si i-am spus:

Hai nu mai plange, daca imi dai un pup si o guma turbo te fac portocala.

A inceput sa rada si a spus ce inseamna portocala?

I-am zis ca portocala inseamna maica-sa lui george cartofarul(taica-su vindea cartofi si maica-sa era plinuta) adica s-a acasa, sparge seminte, si provoaca tsunami la viermi dupa ce mananca fasole. Tot ce imi trebuie este sa iti gasesc un cartofar!

A inceput sa rada si crede-ma ca dupa asta a uitat ca este singura si creste doi copii si ca nu are prieteni. A inceput sa povesteasca gluma mea la serviciu si si-a facut multe prietene, iesea cu ele la restaurant, veneau acasa la noi sa le pun si lor porecle cat stateau la cafea si radeam toti. Si totul a inceput de la mine, un mucos mic care bateam mingea in casa pentru ca afara erau aia de voiam sa mi-o sparga.

Vezi tu, nu banii iti guverneaza viata, da, ai nevoie de bani ca sa traiesti, dar vreau ca tu sa ti faci singura si sa nu depinzi de nimeni.

Logodnica mea mi-a spus ca daca o insel (asta nu se va intampla niciodata, dar ca idee) ma da afara la pres cheama politia si le spune sa ia boschetarul asta de la usa ei. Dupa care i-am spus ca daca te intreaba daca ma cunosti ce le spui?: E logodnicul meu domne! Si il luati inapoi sau il dam afara din bloc? Il iau ce dracu sa fac...

Hai ma intra in casa pramatie ai luat boli de la aia sidosule, acum trebuie sa te mai si tratez.

Vezi tu, eu nu m-am suparat, chiar mi-a venit sa rad de ma durea burta pentru ca imi imaginam ce vor spune politistii aia. Iti dai seama ca isi faceau si cruce si ramaneau marcati pe viata happy

Cele mai frumoase momente draga mea le ai cand esti fericita, cand ai cu cine rade, cand iubesti, cand ai un animal de companie care vine la masa si fura cu labuta poate poate nu il prinzi, cand te bucuri de realizarile tale si cand realizezi de cate multe lucruri bune esti in stare daca stai cateva ore scrii totul pe foaie si spui:

Da pot sa imi iubesc parintii si sa primesc iubire si din partea lor facandu-i sa se bucure de mine, sa fie mandrii de mine si de viata mea.

Da pot sa fac bani pe propriile mele puteri pentru ca am unul sau mai multe talente, trebuie doar sa descopar ce se ascunde in sufletul meu.

Pot sa am prieteni, pot comunica tot ce doresc cu ei si imi pot gasi iubirea.

Da pot face multe pentru ca traiesc, pentru ca am o scanteie in mine de lumina care arde si vrea sa devina ca flacara olimpica radiind de fericire pe toate planurile.

Stiu ca pot, sunt tanara, frumoasa, desteapta si lumea asta ea toata a mea. Sunt puternica si nimic nu ma doboara doar ma intareste!

Asta e atitudinea ta pe interior, tu esti cea mai buna varianta a ta din tot universul, esti unica Roxana, amprentele tale sunt doar ale tale, fericirea ta e numai a ta, sentimentele tale care radiaza de bucurie acum ca realizezi cat de frumoasa esti sunt numai ale tale.

In cativa ani o sa ai si un iubit stabil asta pentru ca tu iti doresti, o sa ai o familie frumoasa asta pentru ca tu iti doresti, o sa ai o casa a ta si o masina a ta si propria ta meserie pentru ca tu iti doresti.

Lasa-i pe cei care vor sa te doboare, razi si fa-i sa zambeasca si pe ei si te vor aprecia.

Tu esti femeie, si un barbat da e capul familiei, dar daca ii tragi o palma cu piciorul se invarte in aer pana se plictisestehappy

Nu stiu ce ne-am face fara voi femeile noi barbatii, adica sunteti jumatatile noastre si va iubim mult chiar daca intotdeauna exista altii mai buni ca noi, intotdeauna apare un :

Uite-l pe ala ce cadou i-a luat aleia, tu cand imi iei si mie asa? A? Ia zi? Taci a? Nu mai vezi sex 2 saptamani!

Desi poate el ii ia cadou ceva foarte extravagant pentru ca a inselat-o..., sau e prea batran si nu stie sa ii rupa sutienul cum rupe talonul de pensie (asta am auzit-o intr-un film)

In toata diareea mea mintala ( pentru ca asta se gandesc persoanele care vor citi asta si vor spune ca sunt nebun de fericit si optimist, adica Hateri sa numesc cred) te sfatuiesc sa te bucuri de viata si sa cauti fericirea in tot ceea ce faci si tot ceea ce iubesti happy

Lumea este incompleta fara un suflet asa bland si frumos ca tine, ofera armonie casei tale (Terra) si familiei tale (omenirea) si bucura-te de rezultate. Daca iti faci arborele genealogic o sa vezi ca esti ruda foarte indepartata si cu mine si cu florareasa din colt si cu preotul la care mergi sau mergeai si cu colega ta de clasa care nu iese din banca si in pauza mananca croissante pe ascuns.

Capul sus Roxana, o fi lumea asta dura dar mai dura ca lumea e apa care inghite tot in calea ei si acopera si cei mai mari munti.

Fi limpede si linistita ca apa si vei gasi in interiorul tau toate raspunsurile la intrebarile tale.

La varsta ta iti recomand sa cauti acel hobby din care mai tarziu vei face bani frumosi, cum ar fi scrisul sau pictura sau cantatul sau talentul de actrita.

La inceput te vei impiedica cu stangul in dreptul ca si atunci cand ai inceput sa mergi de-a busilea la 2-3 ani ( eu am mers mai greu ca aveam capul mare si ma tragea in toate directiile) si sa tii de el cu anii pana te perfectionezi.

In acelasi timp cauta-ti un job part time pentru varsta ta, dar nu sa imparti pliante, ceva care sa aiba un colectiv frumos si sa contact cu oamenii cum ar fi hostess la promotii sau festivaluri ca cel de bere sau altele. O sa calatoresti mult si o sa cunosti oameni noi. Ideea e sa ai multa activitate si sa iti ocupi timpul cu ce iti place happy

Daca mai ai nevoie de mine poti sa imi lasi un mesaj si iti raspund cu placere happy

LIve Happy and Enjoy, life is the best present God gave to you!

| ambicio a răspuns:

Parinti uneori nu sunt asa cum ne-ar placea noua sa fie si nu fac orice pentru noi. Probabil parintii tai nu constientizeaza situatia ta deoarece ei nu te cunosc si nu stiu ce te apasa. Te inteleg foarte bine daca nu doresti sa vorbesti cu ei despre orice pentru ca nici eu nu vorbesc cu ei despre problemele mele personale. Cred ca nici tu nu le poti spune tot din cauza ca ei te judeca cel mai des si din orice.
Cu siguranta depresia ta se manifesta dintr-un motiv anume. Cred ca ar fi foarte bine sa ajungi la un psiholog sau sa incerci sa te vindeci singura. Viata e frumoasa! Tot ce trebuie sa faci e sa iesi cu prietenii tai, sa faci activitati noi, sa te implici in multe adica sa fii in contact cu oameni.
Eu de exemplu as fi dispusa sa vorbesc cu tine ca sa te ajut sa iti revii.
Te rog sa iti stergi lacrimile, sa iti ridici capul sus si sa nu mai lasi nici un lucru sa te supere. Esti o persoana puternica si trebuie sa lupti spre binele tau!
Numai bine!

| stragery a răspuns:

Spunele ca ai nevoie de un psiholog, te vor intelege, eu sunt student la psihologie, si consider ca trebuie sa vezi urgent un psiholog, starea ta este destul de grava.

| Marie18 a răspuns:

Am trecut si eu prin asta. Parintii credeau ca sunt bine si noaptea plangeam si nu stiam ce sa mai fac.
Parintii cred ca noi suntem bine pentru ca fata de ei noi radem si suntem veseli dar cand ei nu mai sunt prin preajma noastra atunci devenim adevaratii "noi".
Daca vrei ca ai tai sa te Duca la psiholog trebuie tu sa le spui pentru ca ei nu isi vor da seama, dar sunt convinsa ca nu vrei sa le spui asa ca sfatul meu e sa iesi cat mai mult afara prin parcuri, prin oras sa te plimbi pentru ca afara nu poti sa plangi stiind ca te-ar vede o lume intreaga si iesind afara legi prietenii si poti sa le spui prieteniilor ce te supara.
Eu datorita prieteniilor mi-am revenit. Mi-a fost frica sa ma duc la ai mei sa le spun ca vreau sa vorbesc cu un psiholog asa ca vorbeam cu prietenii si ei mi-au dat putere sa trec peste toate.
Cat despre taiat am facut-o si pe asta si desi simti ca te ajuta, ca te relaxeaza si te face sa uiti de toate, nu e bine sa te tai ai sa ramai cu semne toata viata. Nu te distruge din cauza parintilor, arata-le ca esti puternica si ca te poti descurca si singura, arata-le ca poti sa invingi totul iar atunci cand vor fi batrani si vor depinde de tine fa-i sa sufere cum ai suferit si tu din cauza lor.
Esti tanara, esti frumoasa, ai toata viata in fata, distreaza-te. Gandeste-te ca parintii sunt doar chestiile alea care iti dau bani si nimic mai mult. TU POTI SA TE DESCURCI SI SINGURA! :*

| Alexandrakff a răspuns:

Incearca sa ai o discutie sincera cu ei, in care sa le spui lucrurile care te macina si daca ai nevoie de un psiholog, trebuie sa vorbesti cu unul. ➡ alexandrakarceff.wordpress.com

| mirunamarcela98 a răspuns:

Draga mea, sumt sigura ca am avut cu totii perioade mai grele in viata la un moment dat, tot ce conteaza este sa ne rugam la Dumnezeu pentru a ne tine pe o cale dreapta si pentru a nu cadea in plasa celui rau. Du-te la biserica, roaga-te pentru tine. Poate parintii tai n-au bani pentru pshiholog, o sedinta e 50 de lei,asa am auzit. Oricum, asculta-mi sfatul si vei vedea ca vei ajunge pe calea cea buna si incearca sa discuti cu mama ta, ea este singura care te va intelege, indiferent de ce s-ar intampla in viata asta, ea iti va fi mereu alaturi. Numai asa poti iesi din aceasta "depresie adanca " asa cum ai numit-o tu. Mult succes ❤️