| VillegasLover a întrebat:

Am nevoie urgență de ajutorul vostru;( totul merge prost, în familie și cu prietenii.Nu îmi merge nimic bine de ceva timp și de un an și ceva, ca să mă descarc mă tai.Am fost și la psiholog, înca mă duc dar rar pentru ca până acum nu m-a ajutat cu nimic.Nu stiu ce să mai fac și acum ca trebuie să înceapă scoala,doar gândul ca o să fiu batjocorită din nou îmi dă fiori.Ce pot să mai fac? Și dacă aveți de gând să mă faceți nebuna sau mai știu eu cum, nu e nevoie.Mi se spune în fiecare zi happy

7 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hey! ツ

♤Ce poti sa faci ca sa ce? Ca sa nu mai fii batjocorita de cei din jur?

♤1.Pai...inainte de toate trebuie sa-ti dai seama care este motivul pentru care te batjocoresc acele persoane.
Daca o sa-ti dai seama de motiv o sa poti cauta o solutie care sa dea rezultate

♤2. Nu te mai taia. Pe bune, inceteaza cu asta! Nu este sanatos...iti faci rau tot tie. Acesta s-ar putea sa fie unul dintre motivele pentru care cei din jur te trateaza asa.

♤3. Incearca sa capeti un pic de incredere in tine. Observ ca esti foarte negativista. Daca nici tu nu ai o impresie buna despre tine atunci ce impresie sa aiba acele persoane care te batjocoresc?

♤Incearca sa iei atitudine.
Daca problema este aspectul atunci fa o schimbare de look. Daca problema este felul tau de a fi atunci invata sa joci teatru sau pur si simplu invata sa nu mai pui la suflet toate prostiile pe care le auzi. Cu ce te pot rani acele lucruri urate care se spun despre tine?
Cu nimic! Acestea nu au efect decat daca in sinea ta le dai dreptate *daca le pui la suflet*

♤Si de mine vorbesc urat colegii *colegii, nu profesorii* Crezi ca-mi pasa? La inceput mi-a pasat dar crede-ma, pe parcurs te obisnuiesti.
Invata sa nu mai pleci capul in semn de infrangere atunci cand esti batjocorita.
Ia atitudine, atunci cand vezi o gasca de persoane care de obicei se iau de tine atunci nu te intoarce ca sa-i ocolesti caci data viitoare chiar o sa se ia de tine... Treci direct printre ei, fara jena, uitandu-te in ochii lor.
♤Nu te uita la picioare s.a.m.d. Intelegi unde bat, nu?

♤In ceea ce priveste familia...nu pot sa stiu ce fel de probleme ai tu pe acasa.
In fine, oricare ar fi acestea incearca sa faci anumite compromisuri.
♤Daca parintii tai sunt niste bestii care nu te inteleg atunci fa exact ceea ce spun ei si nu pune intrebari.
♤O sa vina si ziua in care o sa te muti pe cont propriu si nu o sa mai astfel de probleme.

♤Daca vrei sa te descarci atunci imi poti trimite intreaga "poveste" in mesaj.
♤O sa vad daca iti pot da vreun sfat adevarat...

Succes! Iti astept raspunsul.✌

| Scarbo a răspuns:

Nu esti nebuna, si eu faceam asta mai demult, inca o mai fac, nu ma tai, dar ma mutilez in alte feluri. Problema ta este ca esti mult prea sensibila, mult prea emotiva, nu-i mai asculta pe cei din jurul tau, pana sa devii nebuna mai ai mult de parcurs. Parerea mea este ca esti o fata speciala, ai incredere in tine, esti puternica, iar lucrurile astea rele ce ti se intampla vor avea mai tarziu efecte pozitive asupra personalitatii tale, viata este plina de astfel de lucruri...trebuie sa inveti sa cauti fericirea in durere. Cat despre psihologi, nu te mia du la ei, nu sunt cu nimic mai diferiti fata de cei ce isi bat joc de tine, daca ai nevoie de sprijin sa stii ca noi 2 putem fi prieteni happy.

| iSwag a răspuns:

Am niste vecini politicosi care imi spun lucruri de genul : "Bă, tă tai".

Incearca sa fii mai relaxata, nu te mai gandi ca esti nebuna, priveste partea buna si alte chestii de-astea.

| PsihopatX3 a răspuns:

Sa ințeleg ca îți creezi durere fizică pentru a o acoperii pe cea interioara, rezolvarea problemelor tale vine din capacitatea ta de a ințelege rostul vieții.

| Rorschach a răspuns:

Uite, raspunsul meu la problema ta. Nu il vei gasi la oameni, nu-l vezi gasi la psiholog. Il gasesti la Dumnezeu. Daca doresti cu adevarat sa iesi din aceasta problema, roaga-te. Roaga-te si crede - zilnic. Si indiferent cat de greu pare, indiferent cat de dureros e, la Isus, totul e posibil. Multi nu cred azi in Isus si cred ca nu ajuta, dar ei nu inteleg faptul ca inima lor e plina de viclesug, rautate, pizma, ura si nu vor sa vada adevarul, ca El, tot ce asteapta este sa vii la El. Razboi si toate aceste murdarii, e din cauza pacatului. Roaga-te si crede si iti spun ca Dumnezeu te va ajuta. Spune-i situatia si El va intinde o mana sa te ajute. Eu am experimentat nu o data, ci de foarte multe ori, fie ca crezi, fie ca nu! Dumnezeu sa te intareasca.

| NadineCasiana13 a răspuns:

Buna! Nu te mai taia! Exista si alte solutii.Si eu am trecut prin asta si voiam sa ma tai.Dar nu am facut-o.Ai speranta in Dumnezeu fiindca el te ajuata.Si sa nu aud chestii ca El nu exista..ca ma tradat..nu nu m-a ajutat niciodata.Ba nu! El exista si ajuta pe orcine.Trebe sa ai speranta, rabdare si credinta.Roaga-te la El si atunci toate lucrurile vor revenii la normal.Un preot mi-a recumondat sa citesc Paraclisul Maicii Domnului. Dupa un timp ce l-am citit am vazut rezultate.Ai putea incerca si tu.Bafta :*

| Rorschach a răspuns (pentru NadineCasiana13):

Cartea care are putere e Biblia. Un om care nu cunoaste cu adevarat pe Domnul Isus, nu-ti poate recomanda carti duhovnicesti!
Singurul care te poate ajuta e Isus, nu preot, nu pastor, nu vecin, nu mama lui Isus ( nici nu inteleg cum oamenii pot crede aceste lucruri... ) doar Isus